„Wszystko dla Panów, czyli skrzydlata jazda” – wystawa

8 czerwca 2016 r. /środa/, godz. 18.00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądac do 1 lipca 2016

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu w ubiegłym roku zaproponowała ekspozycję „Wszystko dla Pań czyli strój kobiecy w literaturze”.  W tym roku prezentujemy wystawę „Wszystko dla Panów czyli skrzydlata jazda”, która ma na celu  przybliżenie dziejów najbardziej reprezentacyjnej jazdy polskiej na przestrzeni bogatej historii wojskowości. Prezentowane teksty, spisane przez generałów, polityków i dygnitarzy,  pochodzą z  okresu świetności husarii. W dobie ogromnej popularności grup rekonstrukcyjnych staramy się poprzez ekspozycję przybliżyć tajniki pracy płatnerza oraz zaprezentować zgromadzone w naszej bibliotece publikacje na temat husarii oraz ludzi, którzy przyczynili się do jej świetności.

Specjalizuję się w zbrojach husarskich. Są wyjątkowo piękne. A Polacy z całego świata obdarzają je wielkim sentymentem ze względu na legendę niezwyciężonej husarii – mówi Robert Stefanowski, płatnerz z Raciborza.

Źródło: Kener A., Pierwsza zbroja z pieca, W: Gość Niedzielny 2014, nr 48,  dod. Gość Opolski, s. VII

Próżna byłaby praca opowiadać okazałość i piękność rycerstwa tego, mówić bowiem o zbrojach jego, o wysokich kopiach z długimi chorągiewkami, o tygrysich skórach, o pysznych koniach, kulbakach, rzędach,  strzemionach, cuglach od złota, haftów i drogich kamieni byłoby to przyćmić ich piękność. Jest to jazda, jakiej nie ma na świecie; żywości jej i przepychu bez widzenia własnymi oczami pojąć nie podobna – pisał w roku 1674 Kosma Bruteni

Źródło:  Cichowski J., Szulczyński A., Husaria, Warszawa 1977