Dziennik 2022-2023 – spotkanie ze Stanisławem Jałowieckim

22/05/2024, godz. 18:00

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Dziennik 2022-2023 – spotkanie ze Stanisławem Jałowieckim

22 maja 2024, g. 18:00
sala konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Prowadzenie: Krzysztof Ogiolda

Dziennik 2022-2023 to zapisywane każdego dnia kartki z obserwacji dnia, wspomnień z bogatej biografii, refleksji z historii Polski i Europy oraz literatury. To obraz kultury masowej, która zmienia się gwałtownie na naszych oczach i staje się coraz bardziej niezrozumiała dla seniorów. To także obraz kultury wysokiej – muzyki, malarstwa. Jest też miejsce na sport i politykę, wojnę na Ukrainie i sprawy globalne. Autor maszeruje spotykając na swej drodze ekspedientkę, bezdomnego, Homera, Michała Anioła, Boga i szatana też nie omija.

Stanisław Jałowiecki – wychowany na czarnym Śląsku w rodzinie górniczej. Studia socjologiczne w Krakowie, w roku 1975 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. W tym samym roku przeniósł się do Opola i rozpoczął pracę w Instytucie Śląskim. W 1981 wybrany na przewodniczącego NSZZ „Solidarności” w naszym regionie. W stanie wojennym ukrywał się w podziemiu. Został tymczasowo aresztowany, a następnie skazany z przyczyn politycznych na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Następnie emigracja do Stanów Zjednoczonych, a później praca w wolnej Europie w Monachium do 1994 roku. Powrót do kraju, do Kotliny Kłodzkiej i Opola. Praca w Instytucie Śląskim i na Uniwersytecie Opolskim. W latach 1999-2002 pełnił funkcję pierwszego marszałka województwa opolskiego; w 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego IV kadencji. Od 2009 roku przebywa na emeryturze.