Maria Przebindowska: z Miłości do Ludzi z Miłości do Miasta / wystawa

07/05/2024, godz. 18:00 - 18/05/2024

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Maria Przebindowska: z Miłości do Ludzi z Miłości do Miasta / wystawa

Maria Przebindowska: z Miłości do Ludzi z Miłości do Miasta
wernisaż wystawy: 7 maja 2024, godz. 18:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Podczas wernisażu odbędzie się minirecital Ygora Przebindowskiego

Ekspozycja dostępna do 18 maja 2024

Wystawa Maria Przebindowska: z Miłości do Ludzi z Miłości do Miasta pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Opola jest przypomnieniem sylwetki znanej aktywistki społecznej Marii Przebindowskiej, która przez wiele lat inicjowała i realizowała wydarzenia społeczno-kulturalne w Opolu. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć nie tylko jej dokonania realizowane na szeroką skalę w środowisku opolskich seniorów, ale także szereg innych inicjatyw, które w znacznym stopniu miały wpływ na  budowanie społecznych więzi międzypokoleniowych wśród Opolan. Na przykład: „Szalik dla najstarszego zabytku w mieście”, czyli otulenie szalikiem Wieży Piastowskiej, „Paradę Psów Rasy Mieszanej” – imprezę dla całych rodzin prowadzoną przed opolskim ratuszem, „Koncerty Ogródkowe” – wystąpienia muzyczne założonego przez Marię Przebindowską Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Camerton, który koncertował na wolnym powietrzu w różnych częściach Opola, „Rodzinne lekcje śpiewania” – spotkania Opolan w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Po raz pierwszy prezentowane będą dokumenty – w tym liczne zdjęcia z archiwum rodziny, artykuły związane z działalnością społeczną Marii Przebindowskiej – ale także prywatne pamiątki rodzinne będące świadectwem pokolenia, które na nowo tworzyło powojenną historię miasta. Ekspozycja obejmie również kilka obrazów związanych z bohaterką wystawy oraz cytaty z jej publicznych wystąpień.

Maria Przebindowska (02.07.1948 – 19.03.2022) działaczka społeczna, animatorka życia społeczno- kulturalnego Opola, wieloletnia kierowniczka Domu Dziennego Pobytu „Magda Maria” w Opolu, dyrektor biura Towarzystwa Przyjaciół Opola. Inicjatorka wielu spektakularnych akcji m.in. „Szalik dla najstarszego zabytku w mieście”, „Spartakiada Seniorów”, „Wybory Miss Seniora Grazia”, „Wspólne Śpiewanie Kolęd przez Opolan”, „Parada Psów Rasy Mieszanej”. Założycielka i dyrygentka chóru męskiego Camerton, który pod jej batutą dał liczne koncerty w kraju, a także kilkanaście razy koncertował w Niemczech, Francji i na Ukrainie. Współpracowała z towarzystwem niemiecko- polskim w Mulhaim i w Hamburgu oraz Niemieckim Czerwonym Krzyżem w Stelle popularyzując polską i opolską kulturę oraz działając na rzecz dobrych stosunków z miastami partnerskimi Opola. Odznaczona dwukrotnie przez Ministra Kultury tytułem Zasłużony Działacz Kultury.

Nagrody i odznaczenia:

Odznaka Honorowa Wojewody Opolskiego Zasłużony Opolszczyźnie 1997