17/05/2024, godz. 17:00

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Wszystkie strony Italii – rozmówki polsko-włoskie

Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Marcin Duda
zapraszają na spotkanie
Wszystkie strony Italii – rozmówki polsko-włoskie
17 maja 2024 • 17:00 • Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu (ul. Minorytów 4)

„Myślę o tobie, Italio, matko moich myśli” – pisał Apollinaire. Włochy – kraj wielkiej historii, kolebka kultury europejskiej, ojczyzna wspaniałej kuchni, jeden z ulubionych kierunków podróży Polaków – zawładnął naszymi sercami i wyobraźnią. Ale czy dolce vita rzeczywiście jest tak słodkie? Czy dobrodziejstwo słońca i kuchni śródziemnomorskiej wystarczą, by podnieść poziom szczęścia? I jak przyzwyczajeni do pięknej pogody i niespiesznego życia Włosi odnajdują się w bądź co bądź mniej pogodnej Polsce? Świętując 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zapraszamy na spotkanie Wszystkie strony Italii – rozmówki polsko-włoskie.

Naszymi gośćmi będą:

Jarosław Mikołajewski – pisarz, poeta, italianista, wieloletni dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, autor nowego przekładu „Boskiej komedii” Dantego.

Sebastiano Giorgi – wenecjanin, publicysta i dziennikarz. Jest redaktorem naczelnym dwujęzycznego, polsko-włoskiego magazynu Gazzetta Italia oraz codziennego biuletynu Polonia Oggi.

Vito Casetti – syn Polki i Włocha. W wieku 29 lat przeprowadził się do kraju swojej matki, gdzie mieszka do dziś. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą programu „Europa da się lubić”.

Spotkanie poprowadzi

Magdalena Matyjaszek – Polka o włoskiej duszy, wielbicielka Italii, sztuki, literatury oraz Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo.

Spotkaniu towarzyszyć będzie poczęstunek w stylu włoskim.

Wydarzenie objęte patronatem Konsul Honorowej Republiki Włoskiej Moniki Kwiatosz oraz magazynu Gazzetta Italia.