O katalogu

Elektroniczny katalog centralny obejmuje większość zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu, tj. blisko 300 000 egzemplarzy książek, ponad 3200 audiobooków, ok. 8 000 zbiorów multimedialnych (filmy, muzyka) i ponad 650 gier planszowych.    

Przejście do katalogu

Ponadto katalog Miejskiej Biblioteki Publicznej indeksuje ponad 3 200 darmowych e-booków, w tym  m.in. klasyka polska i obca, lektury szkolne, podręczniki akademickie, publikacje naukowe z różnych dziedzin.

Nasi czytelnicy mogą bezpłatnie korzystać z wykupionych przez Bibliotekę publikacji na wszystkich bibliotecznych stanowiskach komputerowych oraz – po otrzymaniu odpowiedniego kodu PIN – zdalnie za pośrednictwem prywatnych komputerów i urządzeń mobilnych. Hasła do zdalnego logowania się w czytelni IBUK Libra otrzymają Państwo w każdej naszej filii bibliotecznej. Zapraszamy!

IBUK LIBRA W KATALOGU MBP

WOLNE LEKTURY W KATALOGU MBP_

 

Elektroniczne konto czytelnika

Logowanie 
Każdy czytelnik, który zapisany jest do biblioteki, ma możliwość zalogowania się na swoje konto w katalogu OPAC. Aby zalogować się, należy w menu wybrać "Konto" i wypełnić formularz logowania podając:

login LUB adres e-mail

indywidualne hasło czytelnika

Przejście do logowania

 

Zalogowani czytelnicy mogą sprawdzić:

  • swoje dane kontaktowe i edytować je
  • tytuły wypożyczonych książek i ich terminy zwrotu
  • historię swoich wypożyczeń
  • tytuły książek zarezerwowanych
  • tytuły książek zamówionych i numer w kolejce osób oczekujących
  • wysokość naliczonych opłat.

 

Prolongata
Termin zwrotu wypożyczonej książki można prolongować o kolejne 30 dni, o ile czas jej wypożyczenia jeszcze nie upłynął i dany egzemplarz nie został zamówiony przez innego użytkownika. Prolongacie nie podlegają gry planszowe oraz wydawnictwa multimedialne (filmy, muzyka, audiobooki).

Zamówienia
Czytelnicy mogą zdalnie zamówić tytuły, których wszystkie egzemplarze są wypożyczone. System e-mailowo powiadamia oczekujących czytelników
o możliwości odbioru zamawianych pozycji.

 

Rezerwacje i zamówienia

Możliwość zamawiania książek (dotyczy wydań, które aktualnie są wypożyczone lub zarezerwowane) mają czytelnicy wszystkich filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Osoby niebędące naszymi czytelnikami mogą skorzystać z funkcji zdalnego zapisu.

Po odnalezieniu w katalogu bibliotecznym interesującego tytułu, wybraną pozycję można zarezerwować (w przypadku gdy jest dostępna na półce) lub zamówić (gdy jest obecnie wypożyczona przez innego czytelnika). Aby zarezerwować daną pozycję należy nacisnąć zielony przycisk WYPOŻYCZ z prawej strony.

Bibliotekarz otrzymuje wtedy informację, że dana książka jest zarezerwowana, nie może jej w tym czasie wypożyczyć innemu czytelnikowi. Osoba rezerwująca otrzymuje automatyczny e-mail potwierdzający odłożenie książki, jeśli adres e-mail nie został podany należy oczekiwać na telefon od bibliotekarza. Odbiór wybranej pozycji jest możliwy dopiero po otrzymaniu tej informacji.

Gdy przy danym tytule nie pojawia się ikona WYPOŻYCZ a jedynie ZAPISZ SIĘ, oznacza to, że pozycja ta w danym momencie jest wypożyczona przez innego czytelnika.

Po kliknięciu ZAPISZ SIĘ dana książka jest zamówiona, a czytelnik musi poczekać do czasu jej zwrotu.

Rezerwacja oraz zamówienie książki jest możliwe tylko w przypadku gdy czytelnik nie przekroczył terminu zwrotu pozostałych pozycji wcześniej wypożyczonych, znajdujących się na jego koncie.

w.Bibliotece.pl

Każdy czytelnik Miejskiej  Biblioteki Publicznej może w prosty sposób zarejestrować swoje konto w Portalu e-Usług Bibliotecznych w.bibliotece.pl i uzyskać dostęp do wielu dodatkowych funkcji, m.in. do oceniania i recenzowania książek, jednoczesnego wyszukiwania w katalogach kilkuset polskich bibliotek (w tym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu), tworzenia - wraz z pozostałymi użytkownikami Portalu - wielotysięcznej aktywnej społeczności czytelników.

Należy zalogować się na swoje konto biblioteczne w katalogu on‑line Biblioteki, a następnie w zakładce w.bibliotece.pl. kliknąć „Zarejestruj konto”.