Wczytuję mapę...

Bibliotekarz na czas / 21. Tydzień Bibliotek

Data i godzina wydarzenia
08/05/2024, godz. 00:00 - 15/05/2024

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Spotkanie

Dostępność

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Bibliotekarz na czas / 21. Tydzień Bibliotek

Bibliotekarz na czas

21. Tydzień Bibliotek

 

8-15 maja 2024

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

ul. Minorytów 4

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu w ramach 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowała projekt „Bibliotekarz na czas”. Celem projektu jest promocja czytelnictwa i szeroko rozumianej edukacji, rozwijanie kreatywności, budowanie społeczności czytelniczej, a także promocja biblioteki będącej centrum kultury i edukacji w społeczności lokalnej.

 

 

Program

 

8 maja (środa)

 

 • El Roipromocja debiutanckiej powieści i spotkanie z Beatą Skrzypczak
  sala konferencyjna MBP, godz. 17:00
  Prowadzenie: Martyna Kawka

 

Beata Skrzypczak w powieści El Roi płynnie przenosi nas między epokami, odsłaniając tajemnice, które kształtują losy trzech bohaterów. W tej powieści odnajdziesz echa Starego Testamentu, głęboką emocjonalność oraz fascynujące opowieści o przeszłości, które rzutują na teraźniejszość. To literacka podróż, również po Nowym Sączu, która nie tylko dostarcza emocji, ale także skłania do refleksji nad własnymi korzeniami, tożsamością oraz nieustającym wpływem historii na nasze życie.

Beata Skrzypczak – urodzona w Nowym Sączu, od lat związana sercem ze Śląskiem. Absolwentka translatoryki hiszpańskiej na Uniwersytecie Śląskim, rozmiłowana w bogactwie literatury hiszpańskojęzycznej. Od 2018 roku właścicielka marki „Opowiemci”, strony internetowej, gdzie literatura staje się źródłem inspiracji i wymiany myśli dla czytelników. To tam w corocznym rankingu docenia i wyróżnia twórców promujących czytelnictwo. Organizatorka spotkań dla miłośników literatury w ramach festiwalu Książkonalia w Katowicach.

 • Kiermasz książki
  hol MBP, godz. 12:00-19:00

 

 9 maja (czwartek)

 

 • Biblioteka to… – happening
  hol MBP, godz. 10:00

 

Na transparentnej folii, rozciągniętej pomiędzy filarami biblioteki, uczestnicy będą wypisywać hasła nawiązujące do tytułu happeningu. Akcja pomoże społeczności w zrozumieniu, że biblioteka to nie tylko zbiór książek, ale także miejsce kultury, nauki, spotkań i twórczości.

 

 10 maja (piątek)

 

 • Bibliotekarz na czas – akcja społeczna
  Zapisy przez formularz [kliknij tutaj]

 

Osoby zainteresowane akcją będą mogły poznać pracę bibliotekarzy „zza kulis”. Pracownicy Wypożyczalni Centralnej, Wypożyczalni dla Dzieci, Mediateki oraz Działu Informacji opowiedzą o pracy oraz wyjaśnią, jaka jest współcześnie rola i znaczenie biblioteki.

 

 13 maja (poniedziałek)

 

 • Literackie rozmowy – akcja społeczna
  Wypożyczalnia Centralna MBP, godz. 12:00-17:00

 

Literackie rozmowy to akcja społeczna, podczas której opolscy dziennikarze i bookstagramerzy będą rozmawiać z czytelnikami o książkach oraz rekomendować tytuły do lektury. Akcja pomoże czytelnikom poszerzyć literackie horyzonty.

 

 14 maja (wtorek)

 

 • Spotkanie z Agnieszką Bendkowską
  sala konferencyjna MBP, godz. 12:00
  Prowadzenie: Katarzyna Zawadzka
  Obowiązują zapisy: tel. 77 454 80 30, wew. 302

 

Agnieszka Bendkowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bookstagramerek, specjalistką od bookmediów, promotorką oraz popularyzatorką literatury dla młodzieży i dorosłych. To wydarzenie przyciągnie młodych odbiorców i zainspiruje ich do wartościowego czytania oraz dzielenia się swoimi opiniami w mediach społecznościowych.

 

 

 8-15 maja / wydarzenia towarzyszące

 

 • Jak powstaje książka? – warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
  Wypożyczalnia dla Dzieci-Pokój Bajek MBP
  Zajęcia dla grup zorganizowanych. Obowiązują zapisy: tel. 77 454 80 30, wew. 201

 

Od 8 do 15 maja najmłodsi dowiedzą się, jak powstają książki oraz będą mieli niepowtarzalną okazję, aby stworzyć okładkę książki.

 

 • Wskocz w buty bibliotekarza
  hol MBP, godziny otwarcia MBP

 

Od 8 do 15 maja w holu biblioteki stać będzie fotobudka z kolorowymi, artystycznymi i zabawnymi butami bibliotekarzy. Funkcją fotobudki będzie dostarczenie jej uczestnikom zabawy i przywołania wspomnień związanych z biblioteką. Artystyczne i metaforyczne buty są odwołaniem do powszechnego w języku powiedzenia, aby „wejść w czyjeś buty”.

 

Wydarzenia realizowane w ramach Tygodnia Bibliotek, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.