Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu to ponad siedemdziesięcioletnia tradycja, z czternastoma placówkami, a od 2011 roku, z nowoczesną główną siedzibą, nagrodzoną w wielu ogólnopolskich konkursach architektonicznych.

MBP w Opolu to nie tylko przestrzeń służąca wypożyczaniu książek – to miejsce spotkań, rozmów o literaturze i sztuce oraz edukacji. W zbiorach, oprócz tradycyjnych woluminów, znajdują się audiobooki, czasopisma, płyty CD z muzyką, płyty DVD z filmami, serialami, bajkami czy spektaklami teatralnymi, komiksy, filmy na Blu-ray i gry planszowe. Istnieje możliwość wypożyczania czytników e-booków. Biblioteka oferuje system elektronicznej rezerwacji książek poprzez katalog on-line, automatyczny system zwrotów (wrzutnia) i wypożyczeń (self-check), a także dostęp do czytelni internetowej IBUK LIBRA i baz amerykańskich. Dysponujemy urządzeniami z serii Czytak, które są samodzielnie funkcjonującymi odtwarzaczami cyfrowych książek mówionych w pełni przystosowanymi dla osób niewidomych i słabowidzących. Rozwiązania architektoniczne umożliwiają korzystanie z biblioteki osobom niepełnosprawnym.

W każdym tygodniu biblioteka proponuje szereg wydarzeń kulturalnych: spotkania autorskie, promocje książek, wystawy, koncerty, pokazy filmów, warsztaty, happeningi literackie i konwersacje językowe. Do sztandarowych imprez organizowanych przez MBP zalicza się Opolską Jesień Literacką, Ogólnopolski Konkurs na Esej i Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.