Wczytuję mapę...

Otwarte na klucz – spotkanie z Wojciechem Kassem

Data i godzina wydarzenia
16/05/2023, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Dostępność

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Język migowy PJM

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Otwarte na klucz – spotkanie z Wojciechem Kassem

Otwarte na klucz
spotkanie z Wojciechem Kassem
16 maja 2023, godz. 18:00
sala konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
prowadzenie: Adrian Gleń

Spotkanie tłumaczone na Polski Język Migowy

„Otwarte na klucz” – tomik subtelnych wierszy Wojciecha Kassa, liryków olśniewających czystością, kruchych jak istnienie poety, uderzających w stawianiu pytań o to, co ciemne i jasne, jawne i skryte w istnieniu. Strażnik lirycznego światła kluczem wiersza otwiera to, co zakryte, zamykając przed okiem wyobraźni to, co oczywiste. Kunsztowne, pełne lirycznych westchnień i epickich pytań, mocne w wygłosie wiersze klucznika tajemnic. Poezja radości, niepogodzonego pogodzenia, summa drogi poetyckiej i krok w stronę tego, co ciemnieje w jasności otwarte na klucz. Uczta.

– prof. Jarosław Ławski

Wojciech Kass (ur. 1964) – poeta i eseista. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Opublikował wiele tomików poetyckich, w tym „Do światła” i „Jeleń Thorwaldsena”, za które dostał nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach. Jego „Wiry i sny” otrzymały Nagrodę Otoczaka oraz nominację do Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Za tom „Przestwór. Godziny” z 2016 roku był nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii poezja. Jako eseista wydał między innymi „Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego”. Od 1997 jest związany z Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu (od 2000 jest jego dyrektorem). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Clubu.

Adrian Gleń (ur. 1977) – dr hab., eseista, krytyk literacki, historyk literatury polskiej XX i XXI wieku, pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego, gdzie od roku 2020 kieruje pracami Katedry Literatury Polskiej. Jego ostatnią książką jest tom szkiców i studiów krytycznoliterackich pt. „(Nie)zupełnie prywatnie” (Kraków 2021) oraz monografia poświęcona pisarstwu Wojciecha Kassa „Światło wiersza” (Kraków 2022).