Wczytuję mapę...

Koncert zespołu Metronom z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Data i godzina wydarzenia
01/08/2022, godz. 18:00

Lokalizacja
Plac przed MBP

Kategoria
Koncert

Koncert zespołu Metronom z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Koncert zespołu Metronom z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2022 | 18:00 | plac Wolności

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest okazją do oddania hołdu Powstańcom Warszawskim oraz do kształtowania patriotycznej postawy poprzez wspólne śpiewanie.

 

Męski Zespół Wokalno-Instrumentalny „Metronom” działa przy klubie 10 Brygady Logistycznej w Opolu. Grupę tworzą panowie rozmiłowani w śpiewie, wykonujący utwory przy akompaniamencie akordeonu i gitary. Zespół występuje pod batutą Joanny Bojkowskiej. W swoim programie ma około 300 utworów o treści patriotycznej, rozrywkowej, religijnej, biesiadnej i okazjonalnej, a także z pogranicza muzyki poważnej.