Wczytuję mapę...

XII Ogólnopolski Konkurs na Esej

Data i godzina wydarzenia
18/06/2015, godz. 10:00 - 17/11/2015

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Hol

Kategoria
Konkurs

XII Ogólnopolski Konkurs na Esej

XII Ogólnopolski Konkurs na Esej

Błyski poezji. Spotkania z twórczością Julii Hartwig

 

 

Dyrektor

Miejskie Biblioteki Publicznej w Opolu

ogłasza

XII Ogólnopolski Konkurs na Esej

Błyski poezji. Spotkania z twórczością Julii Hartwig

 

Termin nadsyłania prac upływa z dniem 17 listopada 2015 r.

 

Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkół wyższych.

 

Julia Hartwig, w tomie Bez pożegnania (2004) Julia Hartwig pisała: „Jednak po zagubieniu/ jednak po oczyszczeniu/ zostaje niewyobrażalne// i komuś lub czemuś/ o tym wiadomo”. Tak można by rozpocząć spotkanie z Poetką, której słowna i imaginacyjna powściągliwość połączona z darem empatii i otwarciem na różne języki jest w polskiej poezji zjawiskiem wyjątkowym.

            Zawsze zaskakiwała czytelników i krytyków żywym zmysłem obserwacji, sensualnością, która od zawsze była znakiem rozpoznawczym tej poezji, darem mądrego komentowania zmienności świata. Jej wiersze wciąż zachwycają niekłamanym wdziękiem, czytelną formą, klarowną metaforą, precyzyjnym, ale i zmysłowym językiem, trafną puentą. Mimo, że od debiutu Poetki minęło ponad sześćdziesiąt lat, w jej tomach odnajdziemy wszelkie przymioty młodzieńczej żarliwości: radość poznawania i pisania, czułość dla najdrobniejszych przejawów życia, sprzeciw wobec zła, krzywdy i głupoty, umiejętność rozwijania wcześniej wypracowanego i dobrze już rozpoznawalnego stylu. Niezależnie od tego, czy poddajemy się dyskretnemu urokowi jej prozatorskich miniatur, czy podążamy śladami poetyckich błysków, nieustannie towarzyszy nam elementarny zachwyt i zdumienie, od których rozpoczyna się wszelkie pisanie.

            Czekamy na eseje będące efektem czytelniczych spotkań z Poetką: własne odczytania poszczególnych utworów bądź książek, analizy wątków, impresje, krytyczne interwencje. Nie ograniczamy formuły tekstu, który może mieć wymiar krytycznoliteracki, ale i głęboko osobisty. Znawcy i admiratorzy poezji Julii Hartwig wiedzą, że wiersze Poetki, pozornie proste i jednoznaczne, zachęcają do różnych, często sprzecznych interpretacji. Zapraszamy do podzielenia się z nami własnym odczytaniem tej twórczości.

 

Organizatorem Konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, ul. Minorytów 4, 45-017 Opole, www.mbp.opole.pl

 

Udział w Konkursie mogą wziąć:

I kategoria – uczniowie szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych, kończących si1)ę egzaminem dojrzałości.

II kategoria – studenci  uczelni wyższych – bez względu na kierunek oraz tryb odbywania studiów.

 

Patronat medialny:

TVP Opole

Radio DOXA

NTO

Radio Opole

Gazeta Wyborcza w Opolu