„Nasze prawo do drzew w mieście” – spotkanie edukacyjne z prawniczką Urszulą Cieślą

26/01/2024, godz. 18:00

26 stycznia 2024 | 18:00
Filia 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

WSTĘP WOLNY

Czy prawo stoi po stronie przyrody? Jakie prawa ma mieszkaniec miasta, jeśli chodzi o dostęp do zieleni? Co zrobić, kiedy widzimy, że drzewo obok naszej kamienicy przeznaczone jest do wycinki? Albo że już przyjechali pilarze? Jak reagować, gdy drzewa są drastycznie ogławiane? Gdzie, u kogo domagać się pielęgnacji starych drzew zamiast ich wycinania?

Jeśli serce pęka Ci za każdym razem, kiedy widzisz kolejne miejsce po wyciętym drzewie, to musisz przyjść na spotkanie „Nasze prawo do drzew w mieście”! Gościć będzie u nas Urszula Cieśla, radczyni prawna i członkini Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, która pokaże Ci, jakie masz narzędzia, żeby zmieniać świat na lepsze, jak skutecznie walczyć o zieleń w miastach i dlaczego warto to robić, pomimo że czasami wydaje nam się to niemożliwe.

Bo to właśnie „zwykli obywatele” mają moc sprawczą i nie potrzebują do tego milionów na koncie ani wysokich stanowisk. Potrzebują chęci, odwagi i wiedzy o swoich prawach.

Nasza gościni będzie starała się przekazać elementy wiedzy prawnej w sposób obrazowy i łatwy do zrozumienia, żeby nikt nie usnął z nudów. Nie taki bowiem prawnik straszny, jak go malują. Czasami jest nawet sympatyczny :).

URSZULA CIEŚLA o sobie:

„Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, z tytułem magistra prawa i specjalizacją karnistyczną. Odbyłam aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu, zakończoną pomyślnie egzaminem państwowym i uzyskaniem wpisu na listę radców prawnych. Jako aplikant współpracowałam z wieloma kancelariami radcowskimi i adwokackimi, odbywałam praktyki w sądach powszechnych i w prokuraturze.

Wielokrotnie reprezentowałam przed sądami osoby fizyczne i przedsiębiorców w charakterze pełnomocnika procesowego, działałam w imieniu obywateli przed organami administracji, ponadto wykonywałam obowiązki obrońcy w postępowaniach karnych, przed organami ścigania oraz w postępowaniu sądowym w dwóch instancjach.

W związku z wykonywaniem zawodu zaufania publicznego uczestniczę w wielu działaniach na rzecz tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy i ochrony. Jestem też członkinią Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego w Opolu, w ramach którego – od strony prawnej – pomagam obywatelom w ochronie przyrody oraz staram się poszerzać wiedzę społeczeństwa dotyczącą praw i obowiązków względem otaczającej nas rzeczywistości.

Dlatego też, z przyjemnością odwiedzam różne placówki, takie jak szkoły, biblioteki czy zakłady pracy, w których dzielę się swoją wiedzą z każdym, kto chce dowiedzieć się czegoś pożytecznego.

Prowadzę własną kancelarię radcowską w Wołczynie. Oprócz tego udzielam w Opolu porad prawnych z zakresu ochrony przyrody: co piątek dyżuruję w ramach działań statutowych Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, w godzinach 9:00 – 13:00, w Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy ul. Damrota 1 lokal 309.

Prywatnie – jestem niepoprawną kociarą, fascynatką tradycji samurajów, mangi, literatury grozy, fantastyki, horrorów, historii sztuki (sama też maluję i rzeźbię), kultury japońskiej i hip hopu.

Zapraszam też na mój profil FB – Radca Prawny Urszula Cieśla – gdzie zamieszczam różne ciekawostki, m.in. dotyczące prawa ochrony środowiska (https://www.facebook.com/profile.php?id=61550773215474).”

Urszuli Cieśli zawsze przyświecają słowa Winstona Churchilla:

„Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj – w niczym, wielkim czy małym, dużym czy drobnym – nigdy się nie poddawaj, chyba że w imię honoru i zdrowego rozsądku”

– i niech to będzie również nasze motto podczas tego spotkania!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3583730211955965

Zapraszamy!