Mów po polsku! – spotkanie z Katarzyną Kłosińską

Prowadzenie: Dominika Gorgosz

4 kwietnia 2016, godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Kłosińską – językoznawcą i adiunktem w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Katarzyna Kłosińska stale współpracuje z Programem III Polskiego Radia tworząc audycję „Co w mowie piszczy?”. Interesuje ją kultura języka polskiego, semantyka i leksykologia, lingwistyka kulturowa, język polityki oraz socjolingwistyka. Jest sekretarzem naukowym Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz przewodniczącą Rady Programowej Narodowego Centrum Kultury.

Wspólnie z Katarzyną Kłosińską zastanowimy się nad zawiłościami polszczyzny i jej najnowszymi tendencjami. Pogłębimy naszą wiedzę na temat języka, omówimy najbardziej typowe i najczęstsze błędy językowe popełniane przez Polaków. W przystępny i zabawny sposób wyjaśnimy pochodzenie słów i związków frazeologicznych, a także zmiany, jakie w ciągu wieków zachodziły w ich formach i znaczeniach.

Przypominamy również, że przez cały czas trwania projektu można przysyłać do nas zdjęcia z wytropionymi błędami językowymi w przestrzeni miasta. Będziemy namawiali autorów „językowych wpadek” do zmiany na formy poprawne. Na wiadomości czekamy pod adresem promocja@mbp.opole.pl.