Wczytuję mapę...

Rzeczy do nazwania – spotkanie z Jakubem Kornhauserem i Adrianem Gleniem

Data i godzina wydarzenia
30/03/2017, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Rzeczy do nazwania - spotkanie z Jakubem Kornhauserem i Adrianem Gleniem

Rzeczy do nazwania – spotkanie z Jakubem Kornhauserem i Adrianem Gleniem 

Prowadzenie: Jerzy Borowczyk

30 marca (czwartek), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

Rzeczy do nazwania. Wokół Kornhausera – Głęboko poruszają wypowiedzi/wyznania (tak, wyznania!), w których życie i poezja ściśle się splatają, a rozważania o wierszu niepostrzeżenie przechodzą w autobiograficzne refleksje. Przewrotnie skromny, rzec można, minimalistyczny zamysł redaktorów, by napisać o „jednym wierszu” Kornhausera, wyzwolił falę wspomnień, potrzebę dookreślenia siebie, zwerbalizowania tego szczególnego doświadczenia, jakim jest indywidualne, głęboko przeżyte spotkanie ze słowem poety, trwale wrastającym w duchową biografię czytelnika.

Prof. Irena Jokiel

 

Rzeczy do nazwania to jedna z najciekawszych książek o poezji, a możliwe, że najciekawsza książka o literaturze w ogóle. Przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę te, które ukazały się w ciągu ostatnich lat. O randze tej publikacji świadczy nie tylko nazwisko głównego bohatera, którego – i tym razem możemy powiedzieć to bez udawanej kokieterii – nie trzeba przedstawiać ludziom interesującym się polską literaturą współczesną.

Michał Domagalski

 

Książka przynosi nowe spojrzenie na pisanie o literaturze. Sąsiadują w niej teksty akademickie, biograficzne, wspomnienia ze spotkań, teksty o szerokiej perspektywie historycznej i te dotyczące aktualności, nieprzemijalności wierszy poety. Na ponad 700 stronach prawie 100 autorów kreśli wielobarwny i wielowątkowy portret Juliana Kornhausera.

Daina Kolbuszewska

 

Julian Kornhauser (1946) – poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, tłumacz, slawista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, emerytowany pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Nowej Fali w literaturze polskiej. Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Europejskiej Nagrody Poetyckiej (1989), Nagrody Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1997), Nagrody Orła Karskiego (2015) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2016). Mieszka w Krakowie.