Wystawa malarstwa Wiktorii Dubowik

04/03/2024, godz. 14:00 - 13/03/2024

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Wystawa malarstwa Wiktorii Dubowik

wernisaż: 4 marca 2024, g. 14:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Ekspozycja do 13.03.2024

Twórczość Wiktorii Dubowik jest bardzo różnorodna. Artystka w szczególności upodobała sobie malarską metodę batiku, która polega na malowaniu obrazów na delikatnym, jedwabnym podkładzie. Tematyka prac jest zróżnicowana, od pejzaży Lwowa – starych uliczek i podwórek, przez motywy kwiatowe zaczerpnięte z natury, po motywy religijne. Autorka prac sięga także po tematy inspirowane historią, zwłaszcza dziedzictwem kulturowym różnych narodów. Jej obrazy przepełnione są harmonią i bogatą ornamentyką.

Wiktoria Dubowik pochodzi z polskiej rodziny Wojnarowskich (matka z domu Błońska). Urodziła się we Lwowie, tam też ukończyła Lwowski Instytut Sztuk Pięknych, od 1986 roku jest wykładowcą w Katedrze Tkactwa Artystycznego tejże uczelni. Swoje prace artystka prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Polsce czy Stanach Zjednoczonych. Jej obrazy znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych.