Wczytuję mapę...

21 Opolska Jesień Literacka – PROGRAM

Data i godzina wydarzenia
07/11/2023, godz. 18:00 - 30/11/2023

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Dostępność

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

21 Opolska Jesień Literacka – PROGRAM

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu

zaprasza na wydarzenia

21 Opolskiej Jesieni Literackiej

 

Wszystkie spotkania autorskie odbywają się o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4

7 XI
Ryszard Krynicki
Kryniccy, to przecież dla Was! Listy, karteczki i dedykacje 1966-2011

Prowadzenie: Tomasz Różycki

Z okazji przypadającej w roku 2023 setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitny polski poeta, tłumacz oraz wydawca opracował jubileuszową, bogato ilustrowaną, publikację prywatnej korespondencji z Wisławą Szymborską – listów i wyklejanek – a także korespondujących z nimi przekładów wierszy oraz rozproszonych tekstów okolicznościowych.


 

8 XI
Marcin Świetlicki
Sierotka

Prowadzenie: Jarosław Borowiec

Sierotka to czternasty tom wierszy Marcina Świetlickiego, na który składa się sześćdziesiąt sześć premierowych tekstów z lat 2019–2022, ukazuje się w czasie, w którym mijają trzy dekady od opublikowania przez poetę debiutanckich Zimnych krajów.


 

9 XI
Mikołaj Łoziński
Stramerowie

Prowadzenie: Wojciech Szot

Przejmująca powieść o rodzinie, którą porywa prąd wielkiej historii. Mikołaj Łoziński powraca z kontynuacją bestsellerowego Stramera!


 

10 XI
Mikołaj Grynberg
Jezus umarł w Polsce

Prowadzenie: Wojciech Szot

Jezus umarł w Polsce Mikołaja Grynberga to reportaż o osobach goszczących uchodźców, a także porażająca opowieść o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i życiu ludzi uwikłanych w ten kryzys.


 

14 XI
Miriam (Maria) Synger
Jestem Żydówką

Prowadzenie: Dominika Gorgosz

Miriam (Maria) Synger w swoim pamiętniku zdradza, czy wszystkie Żydówki golą głowy, czy judaizm dopuszcza związki homoseksualne, jak wyglądają noce spędzane w szałasie wybudowanym w centrum Krakowa, gdzie zdobyć koszerny ser i dlaczego żydowscy mężczyźni dziękują Bogu, że nie urodzili się kobietami.


 

15 XI
Anna Nasiłowska
Mrożek. Biografia

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

We wrześniu 2023 roku w Wydawnictwie Literackim ukazała się pierwsza biografia Sławomira Mrożka autorstwa literaturoznawczyni prof. Anny Nasiłowskiej. „Mrożek ciągle uciekał przed rzeczywistością społeczno-polityczną, ale równocześnie potrafił ją znakomicie opisać” – pisze autorka.


 

16 XI
Max Cegielski
Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Max Cegielski z Jądrem ciemności Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład.


 

17 XI
Aleksandra Wojtaszek
Fjaka. Sezon na Chorwację

Prowadzenie: Sabina Giergiel

Aleksandra Wojtaszek w książce Fjaka. Sezon na Chorwację wprowadza szeroki kontekst historyczny, który stanowi tło do rozważań na temat złożoności kulturowej nie tylko Chorwacji, ale również całego regionu. Definiuje również różnice, które do dziś dostrzegalne są w społeczeństwie.


 

21 XI
Sabina Jakubowska
Akuszerki

Prowadzenie: Dominika Gorgosz

Akuszerki to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.


 

22 XI
Małgorzata Rejmer
Ciężar skóry

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Ciężar skóry to mroczne baśnie dla dorosłych, które zbaczają z torów realizmu i pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z nowej, często zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, których w rutynie codziennego życia wolimy nie dostrzegać.


 

23 XI
Maciej Robert
Rzeki, których nie ma

Prowadzenie: Adrian Gleń

Maciej Robert poszukuje zagubionych rzek w swoim mieście, ale jego pasja nie ogranicza się do Łodzi. W każdym zakątku Polski, w którym się znajdzie, brodzi w rzekach tak małych, że nie mają nawet imienia, w potokach, strumieniach, strugach i rowach wypełnionych błotem. Snuje się także nad brzegami Wisły, Renu, Cisy czy Dunaju, tropi rzeki opisywane przez innych.


 

27 XI
Sławomir Kuźnicki
Na stykach iskrzy: literackie konteksty rocka

Prowadzenie: Mateusz Torzecki

Książka Sławomira Kuźnickiego obejmuje tematy bezpośrednio dotyczące muzyki rockowej, ale podchodzące do niej od strony literaturoznawczej, a zarazem otwarte na szerszy kontekst kulturowy, w którym funkcjonują zarówno muzyka, jak i literatura.


 

29 XI
Tylko z jednej, jesiennej strony
Spotkanie z poetami ze Związku Literatów Polskich

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z wiersza Jerzego Harasymowicza Jesienna zaduma. Podczas wieczoru zobaczymy i usłyszymy poetów należących do Związku Literatów Polskich z Opola oraz spoza regionu.


 

30 XI
Andrzej Muszyński
Dom ojców / Koncertina

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

Dom ojców to opowieść o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, o ziemi, o jej mieszkańcach i duchach. To historia o ludziach i o świecie, a także o języku, który nazywając, pomaga dotrzeć do tego, kim jesteśmy.

Koncertina to piękny, literacki reportaż o przekraczaniu granic. Tych, które wyznaczyliśmy stalową barierą, oraz tych, które nie pozwalają nam zrozumieć innych.

 


Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu / Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Opola / Miasto Opole
Sponsor: ECO
Patronat medialny: Czas na Opole / Gazeta Wyborcza / Radio Opole / Radio DOXA / EkovisionTV
Partnerzy: Wydawnictwo Czarne / Wydawnictwo Literackie / Wydawnictwo Agora / Wydawnictwo Relacja