Wczytuję mapę...

Inauguracja 18 Opolskiej Jesieni Literackiej

Data i godzina wydarzenia
03/11/2020, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Inauguracja 18 Opolskiej Jesieni Literackiej

3 XI | 18:00 | Sala spotkań MBP | Facebook MBP

Inauguracja 18 Opolskiej Jesieni Literackiej

– ROK TYRMANDA –
Tyrmand. Pisarz o białych oczach
Spotkanie z Marcelem Woźniakiem

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

„Biedny Lolo”

Okruchy z Tyrmanda – kobiety, jazz, człowiek
Projekcja filmu


Podróż śladami Leopolda Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął, to scenariusz hollywoodzkiego filmu. Warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża, nowojorski zgiełk i moskiewskie mrozy. Reporterska opowieść o legendzie Warszawy i autorze Złego to historia znikania i powrotów. Gdy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Gdy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i jedzie do nazistowskich Niemiec. W Polsce jego książki znikają z księgarń w godzinę. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji, a Tadeusz Konwicki i Maria Dąbrowska połknęli Złego w jedną noc.

Biografia Tyrmanda to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans. O Złym, który okazuje się Dobrym, oraz o całej szajce Złego. Jest w niej rzeźbiarka, który lepi Tyrmanda z gliny. Jest dziennikarz, którego od Tyrmanda dzieli śnieżyca. Jest siwy autostopowicz, Zbyszek Herbert, agenci CIA, Sławomir Mrożek i człowiek gotowy pisać o Tyrmandzie arię operową. Jak potoczą się ich losy? Znikające dokumenty, zagubiony grób, tabliczka na oceanicznej wyspie, skarpetki, jazz, mroczna Warszawa i tajemnicze zdjęcie sprzed wojny. I jeden Tyrmand – pisarz o białych oczach.

Marcel Woźniak – rocznik 1984. Pisarz, dziennikarz. Debiutował książką Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie. Autor powieści Powtórka, Mgnienie, Otchłań, Tysiąc obsesji. Doktorant UMK w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie. Jesienią 2020 ukazała się jego reporterska książka – Tyrmand. Pisarz o białych oczach.


Na wszystkie spotkania 18 Opolskiej Jesieni Literackiej obowiązują zapisy, które będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00, pod nr tel.: 77 454 80 30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jednocześnie informujemy, że spotkania będą transmitowane na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu (facebook.com/mbpopole).

 

PARTNER