„Wielkanoc w Maramuresz” – wystawa fotografii Katarzyny i Adama Wojcieszaków

12/04/2024, godz. 00:00 - 29/05/2024

„Wielkanoc w Maramuresz” – wystawa fotografii Katarzyny i Adama Wojcieszaków

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50
Ekspozycję można oglądać od 12 kwietnia do 29 maja 2024 w godzinach otwarcia biblioteki

Maramuresz (Marmarosz) to region położony w północnej części Rumunii, przy granicy z Ukrainą. Przez niektórych jest nazywany ludowym sercem Europy. Katarzyna i Adam Wojcieszakowie, opolanie zauroczeni jego wyjątkową urodą i folklorem, postanowili pojechać tam w okresie wielkanocnym, żeby zobaczyć na własne oczy i uczestniczyć w malowniczych obrzędach i świątecznym życiu maramurskich wiosek.

Mieszkańcy regionu Maramuresz są jednocześnie gościnni i bardzo przywiązani do swoich tradycji. Odwiedzający ich niezbyt liczni turyści mają podobne odczucia: maramurskie wioski to nie skanseny, a miejsca, gdzie w autentyczny i niewymuszony sposób folklor jest częścią codzienności. Miejscowi uczęszczają do charakterystycznych strzelistych cerkwi, mieszkają w drewnianych gospodarstwach, sami szyją i misternie ozdabiają swoje ludowe stroje, które chętnie zakładają w dni świąteczne.

Tematem wystawy zdjęć autorstwa Katarzyny i Adama Wojcieszaków jest prawosławna Wielkanoc w Maramuresz, w której uczestniczyli w 2014 roku. Tamtejsze zwyczaje – nocne święcenie pokarmów, obrzędy związane z ogniem, msza wielkanocna i obrzędy wokół cerkwi, występy zespołów ludowych – przepiękne i wpisane na listę UNESCO drewniane świątynie, przyjaźni i uśmiechnięci mieszkańcy wsi Ieud, Bârsana, Breb, Budeşti – to wdzięczne obiekty fotografii, które zawisną w naszych witrynach 12 kwietnia i które będziecie mogli oglądać do 29 maja 2024 r.

KATARZYNA WOJCIESZAK, ADAM WOJCIESZAK – podróżniczy duet z Opola, który nigdy nie wybiera oczywistych szlaków i wszystko robi po swojemu. Uwielbiają być w drodze i nie mogą doczekać się następnej wyprawy. Najważniejsze miejsca w ich sercach zajmują Bałkany i Turcja.