<img class="alignnone size-full wp-image-40260" style="color: #555555; font-family: 'Open Sans', Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 16px;" src="https://mbp.opole.pl/wp-content/uploads/2017/03/luty-2021-1-godziny-otwarcia-1-scaled.jpg" alt="" width="1810" height="2560">Oferta edukacyjna

Adres:Minorytów, 445-017 Opoleopolskie

II piętro

tel.: 77 454 80 30, wew. 302tel.: 77 454 80 32, wew. 302tel.: 77 453 05 02, wew. 302tel.: 77 453 05 03, wew. 302

e-mail: czytelnia (at) mbp.opole.pl

poniedziałek
12:00 – 19:30

wtorek
09:00 – 16:00

środa
09:00 – 19:30

czwartek
09:00 – 16:00

piątek
09:00 – 19:30

sobota
09:00 – 15:00

Lokalizacja:

Wczytuję mapę...

Co powinieneś o nas wiedzieć?

Dział mieści się przy ul. Minorytów 4 na II piętrze. W tej formie istnieje od 2011 roku, wyodrębnił się z Działu Informacji i Promocji MBP.

Co można u nas znaleźć?

Zbiory Działu Informacji zapewniają czytelnikom możliwość znalezienia materiałów z wielu dziedzin wiedzy. Udostępniamy bogaty księgozbiór podręczny, elektroniczne bazy danych, kartotekę zagadnieniową, katalogi online, druki ulotne, prasę z bieżącego roku oraz dwóch lat wstecz, co pozwala pogłębić badany temat. Udostępniamy także księgozbiór regionalny dotyczący Śląska Opolskiego oraz prowadzimy Punkt Informacji o Unii Europejskiej.

Księgozbiór Regionalny

Tu gromadzone są tu tytuły omawiające region Śląska, ze szczególnym wskazaniem na Śląsk Opolski. Zbiory zawierają publikacje dotyczące socjologii, edukacji, gospodarki, geografii regionu, a także historii Śląska oraz poszczególnych miast Opolszczyzny. Znajdują się tu również biografie i heraldyka, m. in. wielotomowy Herbarz Szlachty Śląskiej Romana Sękowskiego. Wyodrębniono również książki o I i II wojnie światowej, obozach jenieckich na terenie regionu i zagadnieniach okresu Polski Ludowej. Osobną kategorią są książki o sztuce lokalnej, w tym na temat architektury (znajdują się tu między innymi katalogi zabytków poszczególnych miast), rzeźby, malarstwa, fotografii, muzyki i teatru. Dział Informacji gromadzi także słowniki gwary śląskiej.

Posiadamy ponadto zbiór utworów pisarzy i poetów pochodzących z regionu Opolszczyzny lub tu osiadłych i z nią identyfikowanych. Są to często tomiki poezji i prozy, wydawane w niewielkich nakładach i nigdy później nie wznawiane, dlatego obecnie trudno dostępne.
Do księgozbioru regionalnego należy także osobna kartoteka zagadnieniowa Śląska Opolskiego. Gromadzone tu artykuły z lokalnej prasy dotyczą dziejów Opola i Opolszczyzny, znanych osób kojarzonych z regionem oraz sztuki, architektury, a także wywiady z ludźmi pióra i recenzje ich dzieł.

W czym możemy Ci pomóc?

Zapewniamy możliwość skorzystania z wypożyczalni międzybibliotecznej, wypożyczamy czytniki książek elektronicznych na okres miesiąca, organizujemy wystawy tematyczne oraz warsztaty dla szkół. Osobom starszym zapewniamy pomoc w obsłudze komputera.

Z jakich technologii u nas skorzystasz?

Dział Informacji posiada Czytelnię Multimedialną z dwunastoma stanowiskami komputerowymi. W pracowni dostępne jest czarno-białe i kolorowe ksero z możliwością drukowania. Czytelnicy mogą przygotować u nas prezentację multimedialną, napisać referat lub pracę zaliczeniową, zredagować CV i wydrukować je na miejscu. Podłączenie do Internetu pozwala również na korzystanie z baz amerykańskich udostępnianych w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”, pomocnych w nauce języka angielskiego. Bazy posiadają ponadto zasoby hiszpańskojęzyczne. Dział Informacji umożliwia także skorzystanie z Czytelni Internetowej IBUK Libra – serwisu z e-książkami prowadzonego przez Wydawnictwo PWN, dostępnego online (konieczne jest stałe podłączenie do Sieci na czas przeglądania publikacji). MBP w Opolu poszerza swój księgozbiór o wirtualne regały serwisu IBUK Libra w ramach Konsorcjum Opolskich Bibliotek Publicznych, zapewniając czytelnikom dostęp do wielu podręczników akademickich, poradników, słowników i innych publikacji profesjonalnych, doskonałych dla uczniów i studentów. Z Czytelni IBUK można korzystać również w domu. Wystarczy zgłosić się do bibliotekarza po bezpłatny kod aktywacyjny. Oprogramowanie Microsoft Office dostępne jest na wszystkich komputerach.

Jak możesz u nas spędzić czas?

W Dziale prowadzone są również zajęcia z podstaw obsługi komputera dla osób po 50. roku życia.

Wydarzenia archiwalne

Sprawdź, co się wydarzyło
1
Informacje związanie z biblioteką

AKTUALNOŚCI - Dział Informacji – Czytelnia