Przybory – wystawa ilustracji Magdaleny Wosik

05/04/2024, godz. 18:00 - 30/04/2024

Biblioteka Główna - Mała Galeria (I piętro)

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Przybory – wystawa ilustracji Magdaleny Wosik

wernisaż: 5 kwietnia 2024, g. 18:00
Mała Galeria (I piętro MBP), ul. Minorytów 4

Ekspozycja dostępna cały kwiecień w godz. otwarcia biblioteki.

„PRZYBORY” to wystawa ilustracji inspirowanych twórczością Jeremiego Przybory. Grafiki prezentowane premierowo na kolejnych odsłonach (2011-2024) Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na Ilustrację do tekstu Jeremiego Przybory/Stacja Kutno, były zwykle doceniane przez jego Jury. Są tu obrazy odnoszące się do całego dorobku Mistrza, a także ilustrujące konkretne teksty piosenek. Chciałabym, aby entuzjaści Kabaretu Starszych Panów mieli okazję do wspomnień, a ci, którzy być może po raz pierwszy zetkną się z tym zjawiskiem, poczuli ciekawość i ochotę na zgłębienie tematu. Mój ulubiony plakat „Zestaw /Przybory/ do pisania Piosenek Dobrych na Wszystko” dedykuję wszystkim sięgającym po pióro. Zapraszam do zabawy w szukanie i rozpoznawanie elementów „Biżuterii”, gatunków ryb z „Na ryby” i wprawienie się w dobry nastrój przez odśpiewanie, choćby bardzo cichutko, cudownego hymnu poligamistów „Jeżeli kochać…”.

– Magdalena Wosik

Magdalena Wosik – graficzka, ilustratorka, autorka rysunków i tekstów, wykładowca. Jako profesor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu prowadzi wraz z Joanną Skrzypiec i Karoliną Wiśniewską Pracownię Książki. Kuratotka Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Książki. Przez 13 lat publikowała rysunki w lokalnym wydaniu „Gazety Wyborczej” i „Gazecie Wrocławskiej. Polska The Times”.  Pisała i rysowała dla dwutygodnika dla najmłodszych „Miś”. Od trzynastu lat współpracuje z miesięcznikiem dziecięcym „Świerszczyk”.  Obecnie koncentruje się w swojej działalności na plakacie, rysunku satyrycznym i ilustracji dla dzieci.  Ilustruje teksty innych autorów, ale ma także na swoim koncie autorskie książki.  Jest współautorką (z Piotrem Rychlem) antykolorowanek  „O! Ja cię! Smok w krawacie!”  i „ Agencja z o. o.” (Wydawnictwo Bajka) i autorką „Wytęż wzrok! czyli ukryte obrazki” i „Ale Draka! Rysuję zwierzaka!” (Nasza Księgarnia). Dla wrocławskiego Ossolineum zaprojektowała i narysowała trzy komiksowe zeszyty „Pana Tadeusza w obrazkach”. Ponad trzydzieści lat temu oglądała swój pierwszy plakat w Muzeum Plakatu w Wilanowie i zadebiutowała jako karykaturzystka (w miesięczniku Aura).  Od tego czasu brała udział w blisko trzystu wystawach zbiorowych i ponad czterdziestu indywidualnych w Polsce i za granicą. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień za grafiki, ekslibrisy, rysunki satyryczne, plakaty, ilustracje do książek a nawet projekt lampy.

Wystawa jest częścią programu 20. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.