Akcja Żonkile 2024 – obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

19/04/2024, godz. 11:00

brak lokacji

Dla wszystkich

Akcja Żonkile 2024 - obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Marcin Duda

zapraszają na

obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W obawie przed ostateczną likwidacją getta, ludność żydowska postanowiła przeciwstawić się Niemcom. Los powstania był z góry przesądzony, szanse na zwycięstwo były nikłe, jednak Żydzi walczący w getcie przeszli tym bohaterskim czynem do historii. W 81. rocznicę tego wydarzenia chcemy uczcić ich pamięć.

• Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Akcja Żonkile 2024

W tym dniu odwiedzający MBP otrzymają papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o powstaniu. Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ale jej geneza sięga nieoficjalnych obchodów powstania przed 1989 r., których czołową postacią był Marek Edelman. Akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

• 11:00, ul. Barlickiego 2

Powstanie w warszawskim getcie. Łączy nas pamięć

Złożenie kwiatów przez Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym znajdowała się Nowa Synagoga. Podczas wydarzenia odczytany zostanie fragment książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”.

• 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

„Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” – spotkanie z Sylwią Chutnik
Prowadzenie: Agnieszka Zientarska