Sztuka do noszenia – wystawa uczniów Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu

08/04/2024, godz. 14:00 - 30/04/2024

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Sztuka do noszenia
Wystawa uczniów Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu
8 kwietnia 2024 | 14:00 | Galeria Zamostek MBP, ul. Minorytów 4

Ekspozycję można oglądać do 30.04.2024

Wystawa prezentuje wybrane prace z klas 1A PLSP, 2A PLSP, 3B PLSP, 4B PLSP wykonane na specjalizacji „Projektowanie ubioru” oraz z klasy 3A PLSP na „Projektowaniu kostiumu scenicznego” w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu. Obie specjalizacje i pracownie są prowadzone przez nauczycielki Joannę Wrześniewską i Beatę Pizoń-Jeziorowską.

Zróżnicowana tematycznie i stylistycznie wystawa, ukazuje prace, które są wypowiedziami plastycznymi uczniów na różne tematy. Znajdziemy tu nagrodzone w ogólnopolskim konkursie „Czarne na białym” kreacje inspirowane bursztynem, eksponowane również na Gali Mody Polskiej w Poznaniu oraz Targach Amberexpo Gdańsk. Wśród prezentowanych prac znalazły się również realizacje z zakresu projektowania ubioru i kostiumu scenicznego, wzbogacone kreatywnym zastosowaniem awangardowych technik takich jak smocking, orgiami, eko print. Prace nad kreacjami przebiegały wieloetapowo, od szkiców wstępnych, projektów i realizacji w tkaninie, aż do powstania gotowego obiektu. Wśród prac projektowych znalazł się temat inspirowany op-artem. Projekty wciągają widza w grę złudzeń, pozorują trójwymiarowość tkaniny, uwzględniają druk na tkaninie. Uczniowie tworzyli kompozycje, które dają efekt rozwibrowania, ruchu albo nienaturalnej głębi. Każda z realizacji łączy w sobie wybrane środki i temperament autora proponującego współczesną wizję ubioru lub kostiumu. Niektóre z prac mogą znaleźć zastosowanie w teledysku, na scenie lub w filmie, a także, stanowić oryginalną oprawę tematycznego eventu.