Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego – spotkanie z Sylwią Chutnik

19/04/2024, godz. 17:00

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego
spotkanie z Sylwią Chutnik
19 kwietnia 2024, g. 17:00
sala konferencyjna MBP

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Ta książka poświęcona jest przede wszystkim bohaterkom, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Są wśród nich dziewczyny młodsze i starsze. Te, które jeszcze przed wojną zaangażowane były w działalność społeczną czy polityczną, oraz te, które zostały niejako zmuszone sytuacją w czasie wojny. Odważne, nieśmiałe, zdeterminowane i wahające się. „To kwestia charakteru”, mówi syn jednej z nich. Być może.

Skrawki życia i informacje rozsiane w archiwach, relacjach świadków lub publikacjach związanych z historią powstania w getcie warszawskim były jak pojedyncze okruchy, z których należało stworzyć pełną opowieść. To pierwsza w Polsce taka próba, pierwsza w Polsce książka, wstęp do odzyskiwania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego.

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni z tytułem doktora nauk humanistycznych, pisarka i publicystka, a także działaczka społeczna i… wokalistka zespołu punkowego. Zadebiutowała głośnym i tłumaczonym na wiele języków „Kieszonkowym atlasem kobiet”, po którym opublikowała jeszcze kilkanaście książek: powieści, bajek dla dzieci, zbiorów felietonów, opowiadań i rozmów. Za swoją twórczość otrzymała liczne nagrody. Publikuje na łamach prasy polskiej i zagranicznej, współprowadziła programy literackie w telewizji i internecie. Prowadzi podcast Radio Sylwia i kanał Elgiebete TV. Od prawie 30 lat działa na rzecz praw człowieka, angażując się między innymi w ruch feministyczny. Współpracowała z ponad 20 organizacjami pozarządowymi. Była inicjatorką i prezeską jednej z nich, Fundacji Mama, działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Zajmuje się herstorią, oprowadza po Warszawie śladami wybitnych kobiet. Jej działalność została dostrzeżona i nagrodzona Społecznym Noblem Ashoka w 2011 roku. W 2020 roku została uznana przez magazyn Forbes Women za jedną ze stu wpływowych kobiet.

Wydarzenie organizowane w ramach 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim