Wczytuję mapę...

WYSTAWA „POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”

Data i godzina wydarzenia
30/06/2021, godz. 00:00 - 28/07/2021

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Wystawa

WYSTAWA „POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”

WYSTAWA
„POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES
POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”

30.06-28.07.2021, RYNEK W OPOLU

 

 

Prezydent Miasta Opola
Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie
Instytut Kultury Willa Decjusza
oraz
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

 

zapraszają na wystawę
„Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”.

 

Otwarcie wystawy odbędzie się 30 czerwca o godzinie 13:00 na Rynku w Opolu.

 

Stany Zjednoczone, tygiel kultur i tradycji krajów pochodzenia ich obywateli, są szczególnym partnerem Polski, zwłaszcza pod względem kulturalnym. W wielu obszarach i na różnych poziomach, wzajemna współpraca polsko-amerykańska jest naturalną ścieżką rozwoju dla obu krajów. USA pozostaje krajem chętnie wybieranym do życia przez Polaków wyjeżdżających za granicę. To właśnie w Stanach Zjednoczonych, ze względu na sprzyjający klimat otwartości i tolerancji inności, stosunkowo łatwo odnaleźć im swój nowy dom i pracować na rzecz rozwoju kraju, jego kultury oraz lokalnych społeczności. USA to kraj z największą Polonią na świecie, stanowiącą ponad 3% całej ludności Stanów Zjednoczonych.

Instytut Kultury Willa Decjusza – miejsce spotkań kultur oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie przygotowały wystawę „POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”, poświęconą Polakom i Amerykanom polskiego pochodzenia oraz ich wkładowi w kulturę danego kraju. Wystawa zbudowana wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń – jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, w istotny sposób wzbogacając ich kulturę, ekonomię czy naukę.

Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Ma na celu przypomnienie i pokazanie, jak oba kraje czerpią od wieków z bogactwa wnoszonego przez zagranicznych przybyszów, kładąc szczególny nacisk na Polaków, którzy wyruszyli w świat i wnieśli istotny wkład swoją wiedzą i umiejętnościami w kulturę innych krajów – w tym przypadku Stanów Zjednoczonych.

Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Wystawę można oglądać do 28 lipca 2021.