Wczytuję mapę...

Wenezuela, kryzys i pięć lat na rowerze – spotkanie z Wojciechem Ganczarkiem

Data i godzina wydarzenia
14/06/2018, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

Wenezuela, kryzys i pięć lat na rowerze – spotkanie z Wojciechem Ganczarkiem

„Wenezuela, kryzys i pięć lat na rowerze” – spotkanie z Wojciechem Ganczarkiem
14 czerwca 2018 (czwartek), godz. 18:00
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50

wstęp wolny

 

Autor książki podróżniczej Upały, mango i ropa naftowa (wyd. Bezdroża, książka miesiąca w „Magazynie Literackim KSIĄŻKI”, wyróżnienie w kategorii „książka reportażowa” w konkursie Nagroda Magellana 2018) opowie o swojej niekończącej się podróży po Ameryce Południowej i o wyjątkowym kraju tego regionu, targanej kryzysami politycznymi, ustrojowymi i gospodarczymi Wenezueli.

Nasz gość o temacie spotkania:

Od 2013 w Wenezueli rozwija się ostry kryzys ekonomiczny (a z nim: społeczny i polityczny). Wiadomości na ten temat, które docierają do Polski, są wyrywkowe i nie zgłębiają przyczyn zjawiska. Dlaczego brakuje tam papieru toaletowego? Czy to prawda, że za cenę jednej główki cebuli można dziesięciokrotnie zatankować samochód? Dlaczego ludzie stoją nocami w kolejce, by kupić mleko w proszku – i dlaczego właściwie w proszku, a nie w płynie? Mamy kryzys, a handlowa aleja Caracas trzęsie się od klientów. Mamy kryzys, a to pracodawcy ze świecą szukają pracowników. Mamy kryzys, a Wenezuelczycy jeżdżą na wakacje do Szwajcarii i Norwegii, bo taniej. Co rzeczywiście dzieje się w Wenezueli?

Wojciech Ganczarek o sobie:

Przypadkowo także w 2013 roku kupiłem bilet w jedną stronę do Meksyku i nigdy nie wróciłem: bo i teraz to nie powrót, a wizyta – podróż trwa. Wsiadłem na rower i odwiedziłem Amerykę Środkową, objechałem wzdłuż i wszerz Kolumbię i Wenezuelę. Przeciąłem Ekwador, Peru i Boliwię, a w Paragwaju byłem wszędzie. Naprawdę wszędzie: moja trasa po tym kraju wygląda jak obwarzanek/ósemka.         

Jak to jest podróżować przez pięć lat? Dlaczego tak wolno: czasu wystarczyłoby na przejechanie kontynentu tam i z powrotem dwa razy, a ja utknąłem w połowie. Jaki jest sens takiej podróży, jak ten sens się zmienia? Czym jest Rowerowa Trasa Koncertowa i mobilne warsztaty higieny umysłowej? Jak się patrzy na Amerykę Południową z perspektywy 55 miesięcy i 35 tysięcy kilometrów?

Jednym z owoców tej podróży jest książka reportażowa o Wenezueli Upały, mango i ropa naftowa, w której autor opowiada o socjologicznych i politycznych kontekstach wenezuelskich realiów. O książce i o niezakończonej jeszcze drodze będzie mowa na spotkaniu z Wojciechem Ganczarkiem w Filii nr 4 MBP.

WOJCIECH GANCZAREK (ur. 1988 r.) – z wykształcenia fizyk i matematyk, a z doświadczenia podróżnik,  pisarz i bloger. Autostopem odwiedził m.in. Iran, Górski Karabach, Kirgistan i Białoruś, a od blisko pięciu lat  na wysłużonym 30-letnim rowerze krąży po Ameryce Południowej i ta podróż trwa. Kiedy już się wydaje, że zagrzał gdzieś miejsce, on przemieszcza się w inne. Pisze teksty społeczno-polityczne (Tygodnik Przegląd, Magazyn Kontakt i inne), podróżnicze (Magazyn Podróży, National Geographic Traveler, RowerTour i inne) i różnorakie (po polsku i po hiszpańsku): jest autorem bloga Fizyk w Podróży (http://fizyk-w-podrozy.blogspot.com, http://fisicoenelcamino.blogspot.com) i książki Upały, mango i ropa naftowa (książka reportażowa o Paragwaju w przygotowaniu).