Wczytuję mapę...

„Opolski Elektryczniak pod żaglami Pogorii” –wystawa zdjęć Agnieszki Nowak

Data i godzina wydarzenia
15/11/2016, godz. 11:00 - 09/12/2016

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Wystawa

„Opolski Elektryczniak pod żaglami Pogorii” –wystawa zdjęć Agnieszki Nowak

„Opolski Elektryczniak pod żaglami Pogorii” –wystawa zdjęć Agnieszki Nowak

15 listopada – 9 grudnia 2016

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48–50 (Rondo)

wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy „Opolski Elektryczniak pod żaglami Pogorii”, będącej fotorelacją z tegorocznego marcowego rejsu po Morzu Śródziemnym, w którym udział wzięli uczniowie opolskich szkół pod wodzą Agnieszki Nowak, germanistki z Zespołu Szkół Elektrycznych i pasjonatki żeglarstwa. Trasa, którą przemierzyli pod żaglami statku szkoleniowego Pogoria, rozpoczęła się w San Remo i wiodła m.in. przez Monte Carlo, Niceę, Saint-Tropez, by zakończyć się w Genui.

Młodzi adepci żeglowania doskonale poradzili sobie na tej mierzącej 48 metrów długości i 32 metry wysokości jednostce, gabarytami przypominającej wieżowiec, wyposażonej w piętnaście żagli na trzech masztach. Tuż po wejściu na pokład uczestnicy rejsu zostali odpowiednio przeszkoleni zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i sztuki manewrowania i nawigacji tego imponującego statku. Od tej pory musieli pozostawać do dyspozycji stałej załogi Pogorii, w której skład wchodzili: kapitan, czterech oficerów, bosman oraz kucharz.

Rejs okazał się szkołą życia – poza utrzymywaniem porządku na i pod pokładem, jego uczestnicy obowiązkowo trzymali również wachty, podczas których odpowiadali za bezpieczeństwo towarzyszy, samodzielnie prowadzili dziennik pokładowy, nasłuch radiowy, nawigację, sterowali statkiem, stawiali i zrzucali żagle, kontrolowali czy do statku nie zbliża się inna jednostka pływająca, czy na morzu nie dryfują obiekty, które mogłyby uszkodzić kadłub itp. Na morzu obowiązują zasady, które zdewaluowały się na lądzie: odpowiedzialność za drugą osobę, rzetelność, sumienność, zaufanie. Aby załoga pod pokładem mogła spać bezpiecznie, wachta nawigacyjna musi sumiennie wypełniać swoje zadania. To kształtuje charakter – mówi organizatorka przedsięwzięcia Agnieszka Nowak.

Efektem wyprawy – oprócz niezwykłych wspomnień z tej przygody życia – są olśniewające zdjęcia autorstwa Agnieszki Nowak, w pierwszorzędny sposób oddające atmosferę i koloryt eskapady, majestat Pogorii, bezmiar wody i nieba oraz urodę życia.

Wystawę zdjęć oglądać można w bibliotecznej Galerii Rondo, przy ul. Książąt Opolskich 48-50, od 15 listopada do 9 grudnia 2016 roku.