Wczytuję mapę...

„Przeszłość dla przyszłości. 1000 lat dziejów. Rozmowy o Śląsku z prof. Franciszkiem Antonim Markiem”

Data i godzina wydarzenia
04/10/2023, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Dostępność

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

"Przeszłość dla przyszłości. 1000 lat dziejów. Rozmowy o Śląsku z prof. Franciszkiem Antonim Markiem"

Przeszłość dla przyszłości. 1000 lat dziejów. Rozmowy o Śląsku z prof. Franciszkiem Antonim Markiem
4 października 2023, g. 17:00
sala konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Prowadzenie: Alicja Nabzdyk-Kaczmarek

Ryszard Surmacz przeprowadził wywiad-rzekę z profesorem Franciszkiem Markiem, którego pokłosiem jest oddana do rąk czytelników w roku 2023 książka Przeszłość dla przyszłości. 1000 lat dziejów. Rozmowy o Śląsku z prof. Franciszkiem Antonim Markiem. Tematem publikacji są liczne fakty oraz poglądy historiograficzne związane ze Śląskiem.
„Dla zrozumienia problematyki śląskiej i śląsko-polskiej, w sensie ustrojowym i administracyjnym, książka ma ogromne znaczenie. Zaryzykuję stwierdzenie, że być może ona pozwoli skorygować niejedno dziś powierzchowne i mylne mniemanie na temat Śląska i jego opcji narodowej. […] Nie od rzeczy będzie również sugestia, że pozycja ta powinna trafić do tych Ślązaków, którzy w Niemczech nie znaleźli się u siebie. I dodajmy, taka książka jest pilnie potrzebna”.
[z recenzji ks. prof. dra hab. Zygmunta Zielińskiego]

Prof. Franciszek Marek jest pedagogiem, specjalizującym się w historii literatury i historii oświaty, od lat jest związany z Uniwersytetem Opolskim. 3 kwietnia 1995 został pierwszym wybranym przez kolegium elektorów w wolnych wyborach rektorem, a drugim po prof. Jerzy Pośpiechu w historii nowo powstałego Uniwersytetu Opolskiego. Jego kadencja trwała tylko rok ze względu na dopasowanie się opolskiej uczelni do kalendarza wyborczego innych polskich uniwersytetów. W 2011 prezydent Bronisław Komorowski, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, za osiągnięcia w działalności dydaktycznej i społecznej, odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany Nagrodą im. Karola Miarki (1986) oraz Nagrodą im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski (2001).