ŚWIATŁO I CIEŃ / KOLOR I FORMA – wystawa malarstwa Małgorzaty Domańskiej

15/07/2024, godz. 18:00 - 27/07/2024

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

ŚWIATŁO I CIEŃ / KOLOR I FORMA - wystawa malarstwa Małgorzaty Domańskiej

ŚWIATŁO I CIEŃ / KOLOR I FORMA
Wystawa malarstwa Małgorzaty Domańskiej
wernisaż 15 lipca 2024, g. 18:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 27 lipca 2024

Zapraszamy na wystawę malarstwa Małgorzaty Domańskiej, podczas której zostaną zaprezentowane dwa cykle obrazów: Światło i cień oraz Kolor i forma.

Małgorzata Domańska – absolwentka Politechniki Częstochowskiej i studiów podyplomowych w zakresie plastyki  WSP w Kielcach. Ukończyła studia magisterskie z malarstwa na Wydziale Sztuki UJD w Częstochowie. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel plastyki, a także jako doradca metodyczny plastyki. Malarstwem zajmuje się od 1977 roku. Od 1981 r. związana  z Częstochowskim Stowarzyszeniem Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Przez wiele lat aktywnie działała w Zarządzie Stowarzyszenia, projektowała katalogi  jubileuszowe, foldery wystaw tematycznych i dorocznych Stowarzyszenia. Od 2011 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa  w  Opolu.
Uczestniczyła w wielu plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych, wystawach i konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Swoje prace prezentowała na 25 wystawach indywidualnych. Preferuje technikę olejną, ale tworzy również prace w suchym pastelu i akwareli. W rysunku oprócz ołówka i węgla chętnie sięga po sepię, sangwinę lub tusz. Inspiracje malarskie czerpie z natury poszukując ciekawych fragmentów pejzażu, form i układów kompozycyjnych, w których kolor i światło odgrywają kluczową rolę. W 1995 r. otrzymała nagrodę im. Janiny Plucińskiej, statuetkę „Stańczyka” .  W 2016 r. została wyróżniona Honorową Nagrodą Zarządu CSP  za pracę społeczną i trwały wkład w rozwój Stowarzyszenia. W 2002 r. otrzymała od Ministra Kultury odznakę Zasłużony Działacz Kultury, a w roku 2011 – odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.