Spotkanie z prof. Hansem-Gertem Pötteringiem

Spotkanie

Dostępność

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Spotkanie z prof. Hansem-Gertem Pötteringiem

Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Marcin Duda

zapraszają na spotkanie

z prof. Hansem-Gertem Pötteringiem,
byłym Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego,
Honorowym Obywatelem Miasta Opola

18 czerwca 2024 • 17:00 • Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu (ul. Minorytów 4)

Prowadzenie: ks. prof. Stanisław Rabiej

Hans-Gert Pöttering urodził się 15 września 1945 r. w Bersenbrück (Dolna Saksonia). Ukończył prawo, politykę oraz historię na uniwersytetach w Bonn i Genewie. Odbył również staż naukowy na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Był nieprzerwanie posłem do Parlamentu Europejskiego w latach 1979-2014 i jego przewodniczącym w latach 2007-2009, a wcześniej, w latach 1999-2007, przewodniczącym Grupy EPL-ED w Parlamencie Europejskim. Od stycznia 2010 r. do stycznia 2018 r. był prezesem Fundacji Konrada Adenauera, a obecnie jest jej pełnomocnikiem ds. europejskich. Hans-Gert Pöttering jest inicjatorem i przewodniczącym Rady Powierniczej Domu Historii Europejskiej, który został otwarty w Brukseli w maju 2017 roku. Obecnie wykłada politykę europejską na Uniwersytecie w Osnabrück.

Za swoją działalność otrzymał liczne ordery i odznaczenia, m.in. Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Wielką Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii, Krzyż Komandorski Orderu „Za Zasługi dla Litwy”, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i odznaczenie Kawalera Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.