Wczytuję mapę...

Służące do wszystkiego – spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak

Data i godzina wydarzenia
23/01/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Służące do wszystkiego – spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak

Służące do wszystkiego – spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak
Prowadzenie: Agnieszka Zientarska
23 stycznia 2019 (środa), godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

 

Służące do wszystkiego to wstrząsająca biografia kobiet zapomnianych, wymiecionych niemal zupełnie z kart historii. Autorka pokazuje nam szokujący i smutny świat przedwojennej służby i ujawnia fakty z życia służących, którym odmawiano prawa do wypoczynku, prywatności, a nawet imienia. Nazywano Kasiami lub Marysiami w zależności od tego, jak zatrudniającemu je jaśniepaństwu było wygodniej. Pracowały 24 godziny na dobę, wychowywały cudze dzieci, nie mogły wyjść z domu ani odezwać się bez pozwolenia. Za nieposłuszeństwo albo zupełnie bez powodu były bite, głodzone i gwałcone. Dzięki książce Joanny Kuciel-Frydryszak możemy zajrzeć do tej rzeczywistości spod znaku białego czepeczka, biedy, wykorzystywania, paskudnej dominacji.

Książka znalazła się w rankingu 10. najlepszych książek 2018 roku wybranych przez redakcję czasopisma „Książki. Magazyn do czytania”.

 

Wspaniała! Tak wiele mówi o korzeniach naszego społeczeństwa, o wyzysku, uległości kobiet akceptujących swój niewolniczy los, ale i o sile ludzkich uczuć, zdolnych przekroczyć klasowe podziały.

– Agnieszka Holland

 

 

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, współpracująca m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra” i dodatkiem „Gazety Wyborczej” – „Ale Historia”; prowadzi zajęcia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego, oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła, nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.