Wczytuję mapę...

Sławni zapomniani – spotkanie z Teresą Zielińską

Data i godzina wydarzenia
13/12/2019, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Sławni zapomniani – spotkanie z Teresą Zielińską

Sławni zapomniani – spotkanie z Teresą Zielińską
13 grudnia (piątek) / godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

To już trzecia książka wieloletniej dziennikarki Radia Opole pani Teresy Zielińskiej dotycząca Opolszczyzny, a właściwie dotycząca ludzi kultury z Opola i województwa.

Najwięcej wśród „sławnych zapomnianych” jest artystów plastyków i fotografików, których autorka spotykała w miejscach, gdzie prezentowali swoje prace. Dla potrzeb radia recenzowała ich wystawy, rozmawiała przy mikrofonie z twórcami i ich odbiorcami, żyła ich problemami.  „Przyjaźniliśmy się, bywaliśmy u siebie (…) Wielu odeszło w młodym wieku, niektórzy dożyli sędziwych lat, a ja miałam wielki dylemat, jakiego dokonać wyboru” – napisała we wstępie autorka „Tryptyku opolskiego” – jak nazywa swoje ostatnie trzy publikacje o ludziach Opolszczyzny.

Spotkamy tu takie postaci, jak: Franciszek Adamiec, ks. prałat Stefan Baldy, Róża Bednorz, Jan Berdak i wiele innych. Warto o nich pamiętać, bo „w ich działalności i procesie twórczym znajduje odbicie cała powojenna historia i specyfika regionu opolskiego” – te słowa autorki niech będą zachętą do sięgnięcia po tę cenną i z pasją napisaną lekturę. Publikacja bogata jest także w liczne zdjęcia przedstawionych bohaterów.

Teresa Zielińska – urodziła się w 1950 roku na Dolnym Śląsku. Do Opola przybyła z rodzicami w 1960 roku. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1973 roku była związana z Opolem, w tym – 33 lata – z Radiem Opole. Zajmowała się tam szeroko pojętą kulturą, sprawami społecznymi, prowadziła audycje o mieszkańcach Opolszczyzny i wybitnych Polakach, przygotowywała reportaże, pracowała w redakcji informacji. Przez 7 lat była rzecznikiem prasowym Politechniki Opolskiej.

W minionych latach pisała wiele artykułów do prasy codziennej i periodyków, wydała książki: Jeńcy wojenni w niewoli Wehrmachtu – oficerskie obozy specjalne; Z Kresów do Opola; Nauka i biznes; Historie życiem pisane; (O)polskie Antypody.