Śląskie Forum Krajoznawcze

11 marca 2019 (poniedziałek), godz. 16:30
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Intencją Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców w Opolu, inicjatora tego spotkania, jest wsparcie idei wyniesienia na ołtarze ks. Georga Hertla, jako duszpasterza i męczennika Opola, jako symbolu niezłomnego Pasterza, obrońcy tych mieszkańców Opola, którzy stali się niewinnymi ofiarami żołnierzy sowieckich w 1945 roku na fali grabieży i gwałtów dokonywanych na bezbronnych cywilach, na śląskiej ziemi, w śląskich domach, na śląskich ulicach.

Ks. prałat Wolfgang Globisch urodził się 23 stycznia 1933 roku w Opolu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 roku. Ks. Globisch mocno angażował się w dialog polsko-niemiecki. M. in. dzięki jego pomocy do Polski przyjeżdżali młodzi Niemcy z NRD, którzy uczestniczyli w „Akcji Znaków Pokuty”. Przez lata pełnił funkcję Diecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej, potem duszpasterza mniejszości narodowych w diecezji opolskiej i dyrektora Centralnej Polsko-Niemieckiej Biblioteki Caritasu im. Eichendorffa w Opolu.