(O)Polskie Antypody – spotkanie z Teresą Zielińską

19 czerwca 2018 (wtorek), godz. 17:30
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Książka Teresy Zielińskiej jest opisem dziejów Polaków, którzy w różnym czasie emigrowali do Australii i Nowej Zelandii. Zawiera również fragmenty historii Polski, gdy żołnierze Polskich Sił Zbrojnych po zdemobilizowaniu wyjeżdżali do Australii lub gdy Nowozelandczycy przyjęli w 1944 roku polskie sieroty z Syberii. Obecnie Polonia na Antypodach liczy ponad 200 tysięcy osób. Wielu bohaterów książki pochodzi z Opolszczyzny, stąd tytuł książki – (O)Polskie Antypody. Te historie wzbogaca opis podróży przez te odległe kontynenty oraz liczne zdjęcia ukazujące piękno natury.

Odbyłam dziesiątki spotkań, w czasie których poznawałam historie Polaków – w kraju i na oddalonym o 17 000 kilometrów kontynencie. Dosłownie na końcu świata, gdzie słońce wschodzi na zachodzie i zachodzi na wschodzie, gdzie północ jest cieplejsza od południa, a gdy u nas jest dzień – oni śpią. I nie trzeba mi już było drugi raz powtarzać, że jeśli raz odwiedzisz Antypody, będziesz tam wracać.

/fragment książki/

Teresa Zielińska – zajmowała się kulturą, sprawami społecznymi, prowadziła audycje o mieszkańcach Opolszczyzny i wybitnych Polakach. Służyła swoją wiedzą i umiejętnościami miastu i regionowi, przez 30 lat związana z Radiem Opole. Także – przez 7 lat – jako rzecznik prasowy Politechniki Opolskiej. Pisała artykuły do prasy codziennej i periodyków, jest autorka książek: Jeńcy wojenni w niewoli Wehrmachtu – oficerskie obozy specjalneZ Kresów do Opola, Nauka i biznes, Historie życiem pisane oraz (O)Polskie Antypody.