NOC BIBLIOTEK 2023

brak lokacji

Dla wszystkich, Gry, Spotkanie, Warsztaty, Wystawa

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

NOC BIBLIOTEK 2023

IX wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 7 października 2023 r. pod hasłem „Absurd nie czytać”.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Nocy Bibliotek 2023
„Absurd nie czytać”
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

ODDZIAŁ DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWY, PL. KOPERNIKA 10

• 15:30-18:30 / Grzybobranie w bibliotece

Interaktywna gra terenowa dla dzieci od 5 roku życia. Zostań bibliotecznym grzybiarzem, rozwiązuj zagadki, wykonuj zadania i szukaj grzybów oraz spróbuj zdobyć wszystkie nalepki! Jeżeli się zmęczysz i zechcesz poczytać wybraną książkę możesz skorzystać z jesiennej strefy relaksu dla czytelników, która będzie czynna w godzinach 15:30-20:00. Liczba formularzy gry jest ograniczona.

• 18:00-19:30 / Nie myśleć to absurd, czyli warsztaty filozoficzne w bibliotece

Zajęcia filozoficzne dla młodzieży od 13 roku życia, które pozwolą uczestnikom wkroczyć w świat filozofii.

• 18:30-20:00 / projekcja filmu Moja mama Gorylica (2021)

Sierota Jonna zostaje adoptowana przez gorylicę. Lokalne władze zaczynają być temu przeciwne.

WYPOŻYCZALNIA DLA DZIECI – POKÓJ BAJEK, UL. MINORYTÓW 4

• 16:00-20:00 / Absurd nie czytać! – zagadki i łamigłówki dla dzieci (wiek 7-12 lat)

Udaj się w podróż do Nonsensolandu, by odszukać książki, które skradł pewien psotnik. Dołącz do Kota Prota i przeżyj niesamowitą przygodę w absurdalnie ciekawym świecie. Wykaż się sprytem, spostrzegawczością i pomysłowością, rozwiązując zagadki i łamigłówki, które spotkasz na swojej drodze. Zdobywaj wiedzę, by powrócić bezpiecznie do opolskiej biblioteki. I pamiętaj, by czytać dokładnie, bo absurd nie czytać!

Nie zabraknie również innych atrakcji. W strefie kreatywnej będziecie mogli popisać się swoją wyobraźnią i pokazać nam, jak w nowatorski sposób można wykorzystać figury geometryczne. Natomiast w Lepiejokąciku będziecie mogli stworzyć własne, niepowtarzalne i trochę absurdalne lepieje. Do udziału w Nocy Bibliotek zapraszamy wszystkie chętne dzieci wraz z rodzicami. Jest to idealna forma współpracy twórczej i świetnej zabawy dla całych rodzin. Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy drobne gadżety.

MEDIATEKA, UL. MINORYTÓW 4

•  16:00-20:00 / Quest room vol. 3 – W zakamarkach umysłu

Tegoroczna edycja corocznej zabawy organizowanej z okazji Nocy Bibliotek rozegra się w umyśle! Rozwiązując kolejne zagadki, postaraj się poskładać wspomnienie, które doprowadzi Cię do pogrzebanego głęboko w zwojach mózgowych skarbu. Niech zapłoną neurony!

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Liczba graczy: 2-4. Czas na rozwiązanie zagadki jest ograniczony!

Zapisy zakończone!

DZIAŁ INFORMACJI – CZYTELNIA, UL. MINORYTÓW 4

•  16:00-20:00 / Czytaj, graj, poznawaj!

Zapraszamy do udziału w grze karcianej Dixit: Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie dzieła sztuki z muzeum powędrowały wprost na karty gry planszowej. Dodatkową pomocą będą znajdujące się w Dziale Informacji książki o sztuce, które pomogą odkryć świat malarstwa i zachwycić się sztuką różnych epok.

*Dixit to popularna narracyjna gra karciana, w której wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kart.

• 16:00-20:00 / Noc w bibliotece… na kamieniu – warsztaty

Zwizualizuj swoją noc w bibliotece na kamieniu. To doskonała okazja do wyrażenia twórczości artystycznej i kreatywności.

• 16:00-20:00 / Z kolekcji Romana Sękowskiego

Poznaj, zobacz i dowiedz się więcej o kolekcji obrazków świętych, ekslibrysów, książek i artefaktów z kolekcji Romana Sękowskiego.

SALA KONFERENCYJNA, UL. MINORYTÓW 4

• 19:00 / Bez tabu – warsztaty z seksuologiem

Dlaczego o czymś, co jest częścią naszego życia nie potrafimy rozmawiać? Na warsztatach złamiemy tabu, które urosło wokół rozwoju seksualnego. Nauczymy się jak rozmawiać bez wstydu i zażenowania. Obalimy mity, które urosły wokół tematu seksualności, pokazując, że rzetelną i wartościową wiedzę znajdziecie nie tylko w Internecie.

GALERIA ZAMOSTEK, FOTOGALERIA, UL. MINORYTÓW 4

Podczas Nocy Bibliotek w przestrzeniach wystawienniczych MBP dostępne będą ekspozycje prezentowane w ramach Opolskiego Festiwalu Fotograficznego:

• Tomasz Mielech – Śladami pamięci
    • Joanna Mielech – Wystawa książek fotograficznych