Na ławeczce – wernisaż wystawy Wojciecha Brzeszczaka i Romualda Jeziorowskiego

14 grudnia 2018 (piątek), godz. 18:30
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Od wielu lat interesowało mnie to, jak można za pomocą fotografii interpretować otaczającą nas rzeczywistość, wpisaną w miejską przestrzeń. W zależności od myśli, jakie zaprzątały mój umysł fotografowałem – poddając się emocjom. Świat interpretowałem po swojemu, najczęściej w skali makro. Takie spojrzenie dawało mi wyłączność widzenia tego, czego być może inni nie dostrzegają. Emocje sprawiały, że tworzyłem obrazy nierzeczywiste z rzeczywistych detali. Czasami był to świetlisty rozbłysk, a czasami przedmiot, na którym światło figlowało rubasznie. Każdy z nas tworzy swoją rzeczywistość i swój świat. Każdy z nas ma swoją zdolność percepcji. Każdy z nas widzi rzeczywistość inaczej. Korzystając z tego przywileju stworzyłem obrazy na wskroś osobiste i pełne emocji.

– Wojciech Brzeszczak

Fotografia to kreacja, obserwacja, zapis, czas, dokument… Światło i cień… Zabawa… Słońce i deszcz… Radość. Tym razem Na Ławeczce z Wojtkiem.

– Romuald Jeziorowski

Wojciech Brzeszczak – z wykształcenia inżynier mechanik. Przez ponad dwadzieścia lat związany z Wyższą Szkołą Inżynierską w Opolu a później Politechniką Opolską, gdzie zajmował się filmem i fotografią naukową co skutkowało między innymi publikacjami w tym zakresie. Przez dwanaście lat był nauczycielem fotografii w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu. Współautor dzisiejszej wystawy również był jego uczniem. Od czternastu lat W. Brzeszczak współpracuje z TVP3 Opole, w której jest operatorem kamery. W 2015 roku na 22 ogólnopolskim Przeglądzie i Konkursie produkcji telewizyjnej, w kategorii operatorów, zdobył wyróżnienie za zdjęcia do materiału „O czym śnią dzieci”, autorstwa Anny Święcickiej. Zainteresowanie fotografią zaczęło się bardzo wcześnie kiedy ojciec kupił pierwszy aparat fotograficzny (SMIENA). Sprzyjające warunki (dostęp do pracowni fotograficznej później własna pracownia) pozwoliły na rozwijanie wiedzy i techniki fotograficznej. Od 1977 roku Wojciech Brzeszczak związany był z Opolskim Klubem Fotograficznym kierowanym przez Romana Hlawacza, który stworzył możliwości twórczego rozwoju dla ambitnych i pełnych zapału młodych fotografów.

Ostanie wystawy Wojciecha Brzeszczaka to:

1. „ŚWIADOMOŚĆ NIEŚWIADOMOŚCI” – Galeria Aneks w BWA w Opolu;
  2. „ELI, ELI, LAMA SABACHTHANI?” – Galeria Aneks, BWA w Opolu, ekspozycja ta miała wiele odsłon w galeriach Opolszczyzny.

Romuald Jeziorowski – zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią, aktywny pedagog i animator działań artystycznych.