MBP dla Katedry

18/03/2019, godz. 18:00

MBP dla Katedry

18 marca 2019 (poniedziałek)

• Kiermasz / godz. 12:00, Hol MBP
  • Spotkanie z prof. Marianem Zembalą / godz. 18:00, Sala Konferencyjna MBP

Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka
Prowadzenie: Małgorzata Lis-Skupińska
Oprawa muzyczna: Maria Ruszecka i Emilia Kos

Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na kiermasz książek, z którego całkowity dochód przeznaczony będzie na remont KATEDRY OPOLSKIEJ. Oferujemy szeroki wybór książek – od literatury pięknej aż do popularnonaukowej. Wszystko w bardzo korzystnych cenach. Na zakończenie kiermaszu odbędzie spotkanie z wybitnym kardiochirurgiem prof. Marianem Zembalą.

Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka – taki tytuł nosi książka będąca zapisem rozmów prof. Mariana Zembali z Dawidem Kubiatowskim. Tytuł książki okazał się prostym i trafnym wyborem. Jak mówi sam bohater tych rozmów: „Moje życie ukształtowały wspaniałe spotkania. Nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem, gdyby nie ludzie, których spotkałem na mojej drodze”. Lekarz opowiada o narodzinach kardiochirurgicznego zespołu zabrzańskiego, o współpracy z prof. Zbigniewem Religą, a także o pracy nad filmem Bogowie i jego wrażeniach po projekcji. Oprócz tematów związanych z pracą oraz domem rodzinnym profesora, znajdziemy tu także ciekawe wątki takie jak moralność w zawodzie lekarza, aktualne problemy w służbie zdrowia czy wyrywek działalności prof. Mariana Zembali jako polityka. Lekarz szczegółowo wyjaśnia każdy poruszany temat, a historia Jego życia po prostu zachwyca.

Prof. Marian Zembala – wybitny kardiochirurg, profesor nauk medycznych, w 2015 minister zdrowia. Wspólnie z prof. Zbigniewem Religą i prof. Andrzejem Bochenkiem tworzył zabrzańską kardiochirurgię i transplantologię. Był w zespole lekarzy, którzy przeprowadzili pierwszą udaną transplantację serca. Jako pierwszy w Polsce dokonał przeszczepu płuco-serca. Obecnie dyrektor słynnego w całej Europie Śląskiego Centrum Chorób Serca.