Wczytuję mapę...

Kaziuki

Data i godzina wydarzenia
02/03/2019, godz. 14:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Kaziuki

Kaziuki
2 marca 2019 (sobota), godz. 14:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4  

Wstęp wolny

Kaziuki mają tradycję związaną z obchodami ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, który zmarł przedwcześnie. Św. Kazimierz Jagiellończyk kanonizowany został przez papieża Klemensa VIII w 1602 roku, przede wszystkim za nieugiętą wiarę. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią.

W spotkaniu udział wezmą aktorzy z opolskich teatrów: Andrzej Mikosza (Teatr Lalki i Aktora w Opolu) oraz Bogdan Zieliński (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu) oraz młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu. Wystąpi także Chór Old Singers pod dyrekcją Ewy Wocial. W programie: pieśni Stanisława Moniuszki oraz melodie, wiersze i wspomnienia z Wileńszczyzny. Nie zabraknie też „kaziukowych” piernikowych serduszek.

Impreza ma charakter charytatywny.

Towarzystwo Polonia – Kresy powstało w lipcu 2012 roku Opolu i ma charakter naukowo-kulturalno-społeczny. Towarzystwo współpracuje z placówkami naukowymi, bibliotekami, organizacjami społecznymi, urzędami administracji samorządowej oraz mediami. Członkami Towarzystwa są ludzie od lat działający na rzecz Polaków mieszkających za granicą oraz propagujący wiedzę o dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Są wśród nich przedstawiciele środowiska naukowego, artystycznego i mediów.