Wczytuję mapę...

„Ja kocham Polska. Amerykańskiego żołnierza przygoda z kufrem” – spotkanie z Ryszardem Druchem i Robertem Stodnickiem

Data i godzina wydarzenia
09/10/2023, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Dostępność

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

„Ja kocham Polska. Amerykańskiego żołnierza przygoda z kufrem” – spotkanie z Ryszardem Druchem i Robertem Stodnickiem

„Ja kocham Polska. Amerykańskiego żołnierza przygoda z kufrem”
Spotkanie z Ryszardem Druchem i Robertem Stodnickiem
9 października 2023 | 18:00

sala konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

 

Kanwą książki Ryszarda Drucha „Ja kocham Polska. Amerykańskiego żołnierza przygoda z kufrem” jest autentyczna historia relacji autora z poznanym w Stanach Amerykaninem, który, poszukując wiedzy o swoich polskich korzeniach, zapragnął nauczyć się języka przodków. Ryszard Druch podjął się nie tylko tego zadania, lecz zaangażował się również w badanie historii rodziny amerykańskiego kolegi, do której pretekstem stało się odnalezienie na strychu domu w New Jersey prywatnego, rodzinnego archiwum. Rozwikłanie tajemnicy starych listów i fotografii, pozostawionych w starym kufrze przez Bronisławę Graczyk, emigrantkę z Polski i babcię st. sierżanta US Army – Roberta Stodnicka, przeobraziło się w przygodę o charakterze detektywistycznym, opisaną przez Ryszarda Drucha.

Ryszard Druch – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Od wielu lat przebywa w USA, zajmując się rysunkiem, edukacją artystyczną i promocją polskiej sztuki w USA. W 2014 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, jest również wyróżniony odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Rysownik-karykaturzysta oraz autor publikacji „Plastyczniak i plastusie” (2009) wydanej z okazji jubileuszu 50-lecia opolskiego Liceum Sztuk Plastycznych, książki „Salony na 44 krzesła” (2010) oraz albumu „Kontrwizje. Rysunki. Ilustracje. Komentarze” (2022) zawierającego wybór jego prac graficznych wykonanych w USA w latach 1992-2022.

Robert Stodnick – żołnierz piechoty armii USA pochodzenia polskiego, wnuk emigrantki, przybyłej do USA na początku XX wieku, której osobiste archiwum zachowane w jej domu w New Jersey stało się inspiracją do biograficznych poszukiwań.