INTERCULTURAL UPCYCLING WORKSHOP / MIĘDZYKULTUROWE WARSZTATY UPCYCLINGOWE

INTERCULTURAL UPCYCLING WORKSHOP / MIĘDZYKULTUROWE WARSZTATY UPCYCLINGOWE

16 września 2020 / 16:00 – 20:00
Sala Konferencyjna MBP. ul. Minorytów 4

Obowiązują zapisy/ please register: promocja@mbp.opole.pl

Celem warsztatów jest promowanie zrównoważonej mody (upcyclingu) i wymiany międzykulturowej między obcokrajowcami (w tym studentami zagranicznymi) a mieszkańcami Opola.

Wszyscy uczestnicy muszą przynieść:

• 1 parę spodni dżinsowych
  • 1 t-shirt ze spandexu (rozciągliwy)
  • 1 kolorową lub gładką bawełnianą koszulę lub tkaninę (opcjonalnie)

Powyższe przedmioty zostaną przetworzone przez uczestników. Powstaną: plecak lub torba na zakupy, torba na pranie. Wszystko przy użyciu prostych, kreatywnych metod majsterkowania bez konieczności szycia.

Details of the workshop

An upcycling workshop which aims to promote sustainable fashion (upcycling) and intercultural exchange between foreigners (including International students) and polish residents in Opole.

All the participants need to bring are the following:

• 1 pair of jean trousers
  • 1 spandex (stretchy) t-shirt
  • 1 colourful or plain cotton shirt or fabric (optional)

The above items would be upcycled by the participants, into 1 back pack or Tote bag, and 1 laundry/grocery bag using easy, creative DIY methods with no sewing required.

About the organiser

Ozioma Uzodinma is a student of Projects in International and European Cultural Engineering at the University of Burgundy, Dijon, France and is currently an intern at the University of Opole, Poland. She is a fashion designer and the founder of the bespoke Tailoring Brand “Adaure Couture”.