21 OJL / Spotkanie z Ryszardem Krynickim

07/11/2023, godz. 18:00

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

21 OJL / Spotkanie z Ryszardem Krynickim

7 XI • 18:00 • sala konferencyjna MBP
Kryniccy, to przecież dla Was! Listy, karteczki i dedykacje 1966-2011
Spotkanie z Ryszardem Krynickim
Prowadzenie: Tomasz Różycki

W 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Wydawnictwo Ryszarda i Krystyny Krynickich, związane z Noblistką nie tylko poprzez wydawanie kolejnych tomów poezji (i mniej poważnych książek) ale również długoletnią przyjaźnią, zaplanowało na rok jubileuszowy publikację prywatnej korespondencji z Wisławą Szymborską – listów i wyklejanek – a także korespondujących z nimi przekładów wierszy oraz rozproszonych tekstów okolicznościowych (takich jak m.in. mowa noblowska). Zapowiada się więc książka o Wisławie Szymborskiej mniej lub wcale nieznanej. Bogato ilustrowana, edytorsko pieczołowicie przygotowana przez Ryszarda Krynickiego. Formatem i szatą graficzną tom nawiązuje do wydanej przez Wydawnictwo a5 korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta pt. Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996 oraz korespondencji ze Stanisławem Barańczakiem pt. Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011. Bogato ilustrowany faksymilami i reprodukcjami wyklejanek, uzupełniony obszernymi przypisami Ryszarda Krynickiego.

Ryszard Krynicki – poeta, tłumacz, wydawca, jeden z najważniejszych twórców poezji polskiej drugiej połowy XX i pierwszych dekad XXI wieku. Przedstawiciel pokolenia ’68, zwanego przez krytykę literacką Nową Falą. W latach 70. i 80. związany z ruchem opozycji demokratycznej w Polsce. Debiutował w 1968 roku arkuszem poetyckim Pęd pogoni, pęd ucieczki, aczkolwiek za swój właściwy debiut uważa wydany rok później Akt urodzenia. Poezja Ryszarda Krynickiego jest zmienna i niejednorodna, wiecznie żywa i poszukująca, co czyni ją poezją konsekwentną, domagającą się nowych rozmyślań nad zadawaniem elementarnych pytań o sens, a raczej o istotę istnienia. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody im. Kościelskich (1976), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (2015), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2021) za całokształt pracy twórczej. Uhonorowany srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.