You are currently viewing Przez komiks do literatury

Przez komiks do literatury

Spotkanie z Małgorzatą Kaczarowską
Manga i anime w Polsce – u źródeł popularności
22.09.2023, g. 18:30
Transmisja online: facebook.com/mbpopole

Małgorzata Kaczarowska – absolwentka Wydziału Biologii UW, która powróciła do humanistycznych korzeni (chociaż rośliny pozostały jedną z jej pasji!). Redaktorka i tłumaczka mająca obecnie na koncie ponad 50 przełożonych powieści, głównie z kategorii Young Adult. Tłumaczyła m.in. cykle „Akademia Dobra i Zła” Somana Chainaniego, „These Violent Delights” Chloe Gong i „Zniewolony książę” C.S. Pacat. W pracy zawodowej nieustannie pomaga jej mocna herbata, a przeszkadzają nieznośne koty. Współzałożycielka i redaktorka naczelna portalu Tanuki.pl, odpowiedzialna za dobór i redakcję tekstów.

Tanuki.pl to portal mający status czasopisma elektronicznego. Założony w 2004 roku (pod nazwą Wszechbiblia Anime) jako strona poświęcona recenzjom japońskiej animacji (anime), w pierwszej połowie 2005 roku zmienił nazwę na Tanuki.pl. W kolejnych latach rozrósł się o działy poświęcone recenzjom komiksów japońskich (mang), a także twórczości fanowskiej. Na przestrzeni lat współpracował z polskimi wydawcami anime oraz mang. Ze względów organizacyjnych (praca na zasadzie czystego wolontariatu), a także związanych z przemianami na rynku, od 2020 roku zaczął ograniczać swoją działalność. Nadal pozostaje największym repozytorium recenzji anime i mang dostępnym w języku polskim.

Warsztaty kaligrafii japońskiej
23.09.2023, g. 16:00
Sala Konferencyjna MBP w Opolu, ul. Minorytów 4

Warsztaty są objęte zapisami.

Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową na adres: mediateka@mbp.opole.pl

Bartosz Jankoś – lektor języka japońskiego; filolog japoński z przeszło 10-letnim doświadczeniem w nauczaniu. Uczyć zaczynał jeszcze w trakcie studiów. Od najmłodszych lat miał styczność z Japonią i Japończykami dzięki obozom opolskiej 107DH Powsinogi, na które od lat 80-tych uczęszczała rodzina z Tokio. Ukończył filologię japońską w Poznaniu, po czym wrócił do Opola i założył Wasshoi. Prowadził dużo zajęć otwartych związanych z Japonią i językiem w opolskich bibliotekach, w tym w oddziale głównym MBP oraz w Filii nr 4. Prywatnie jego pasją jest zbieranie podręczników do nauki japońskiego.

Warsztaty rysunku w stylu mangowym
5.10.2023, g. 18:00
Sala Konferencyjna MBP w Opolu, ul. Minorytów 4

Warsztaty są objęte zapisami.

Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową na adres: mediateka@mbp.opole.pl

Karolina Saletnik – w internecie znana jako Saletnikk. Karolina ukończyła naukę w Liceum Plastycznym w Opolu, następnie kontynuowała edukację artystyczną na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W swojej twórczości sięga do różnorodnych technik, materiałów i wszystkiego, co w jakiś sposób zainspiruje i postawi nowe wyzwania. W ostatnich latach szczególne zainteresowanie poświęca grafice warsztatowej oraz malarstwu cyfrowemu. Tworzy również komiksy i animacje, a razem z grupą Murki także murale.

Spotkanie z drem Pawłem Dybałą
Z obcego na nasze – jak tłumaczy się mangę?
6.10.2023, g. 18:00

Wstęp wolny

Dr Paweł Dybała – od ponad siedemnastu lat tłumacz i koordynator pionu tłumaczeniowo-redakcyjnego dla wydawnictwa J.P.F., wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uczy m. in. jak tłumaczyć mangi. Autor rozlicznych publikacji na temat automatycznego przetwarzania humoru przez sztuczną inteligencję oraz polskich przekładów mang, takich jak „Fullmetal Alchemist”, „Death Note”, „Bleach”, „One Piece”, “One Punch Man”, „Berserk” czy „Atak Tytanów”. Organizator akcji Mangowa Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Spotkanie z Eweliną Sobolewską
Manga i anime – jak rozwijać zainteresowania czytelnicze u dzieci. Spotkanie (nie tylko) dla rodziców
20.10.2023, g. 18:00

Wstęp wolny

Ewelina „Guerra” Sobolewska – pasjonuje się mangą i anime od dziecka. Uczestniczyła w zajęciach Opolskiej Mangowej Alternatywy w MDK. Należała do organizacji Konwentów Yukicon i Sakurakon. Wiele razy pełniła rolę wolontariuszki na różnych konwentach w całym kraju. W Opolskim Klubie Fantastyki „Fenix” jest koordynatorką nowej Sekcji Mangowej i prowadzi tam kółka dyskusyjne. Zajmuje się grafiką komputerową. Od kilku lat bierze udział w konkursach cosplay, a także tworzy ilustracje do magazynu „O!fka”.

Spotkanie z Aleksandrą Siemiradzką z Wydawnictwa Waneko
18.11.2023, g. 16:00

Wstęp wolny

Aleksandra Siemiradzka – fanka komiksu, animacji i kultury japońskiej od prawie dwudziestu pięciu lat; zaznajomiona z polskim rynkiem komiksu mangowego jako część branży wydawniczej. W Waneko pracuje od maja 2016. Obecnie jako Specjalista ds. marketingu i PR. Zajmuje się kontaktem i spotkaniami z fanami, stroną internetową, mediami społecznościowymi oraz marketingiem i licencjami.