Wczytuję mapę...

Klątwa Caipirinhi – spotkanie z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim

Data i godzina wydarzenia
01/12/2023, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Dostępność

Pętla indukcyjna

Wydarzenie odbywa się z wykorzystaniem pętli indukcyjnej do transmisji sygnału audio.

Dostosowane dla wózków inwalidzkich

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Klątwa Caipirinhi – spotkanie z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim

Klątwa Caipirinhi – spotkanie z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim
1 grudnia 2023, g. 18:00
sala konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Gościem specjalnym będzie zespół Flash Creep, który na scenie zaprezentuje ballady i pieśni folku morskiego, szant i kubryku.

„Klątwa Caipirinhi” to historia krnąbrnego jachtu, który nie chciał płynąć na Bałtyk podczas rejsu dookoła Europy. Wszystko to odbyło się w okresie pandemicznym, w 2021 roku. Wyprawa rozpoczęła się w Šibenniku w Chorwacji i mimo przeciwności losu zakończyła w Świnoujściu. Autor, kpt. Ryszard Sobieszczański, wspólnie z kpt. Pawłem Białym i Robertem Urbaniakiem oraz z załogą zmagali się z ciągłymi awariami, sztormami i przede wszystkim kaprysami jachtu. Nie był to łatwy rejs, ale obfitował w niezliczoną ilość przygód, które zostały zawarte w niniejszej publikacji. Dodatkowo „Klątwa Caipirinhi” zawiera ponad trzysta świetnych zdjęć obrazujących te opowieści.

Zespół Flash Creep to bardzo ciekawa formacja na naszej scenie marynistycznej. Powstał w 2003 r., gdy trójka członków zespołu Cztery Refy: Iza Puklewicz, Maciej Łuczak i Tomasz Morozowski uznała, że formuła Refów trochę ich ogranicza i rozpoczęła działalność pod nową marką. Pierwszy koncert miał miejsce 8 stycznia 2004 roku w tawernie Stary Port w Krakowie. Po roku działalności wywołali już mały „skandalik” zgłaszając się do Przeglądu konkursowego „Shanties” i oczywiście zdobywając nominację do samego festiwalu. Posypały się komentarze, że tak renomowani muzycy nie powinni występować w konkursach, że nie powinni odbierać szansy młodym, nie tak doświadczonym wykonawcom. Ale skoro jednak regulamin dopuszczał takie grupy, a zespół nie miał innej możliwości by się na tym festiwalu zaprezentować – skorzystali z tej szansy. Tak zadebiutowali na Shanties 2005, ale organizatorzy chyba z racji tego, że wszyscy grali w Refach, umieścili ich w koncercie… szanty klasycznej (sic!). Koncert prestiżowy, ale ze swoim repertuarem raczej tam nie pasowali. Sami też to czuli. Ale efekt został osiągnięty, ludzie posłuchali i wielu bardzo polubiło ich bardziej folkowe podejście do tematu morza, ba – jury znów ich wyróżniło, w uznaniu wysokiego poziomu wykonawstwa wręczając Nagrodę Wojewody Małopolskiego za Najlepszy Debiut Shanties.

Ryszard Sobieszczański – Opolanin od urodzenia, absolwent Uniwersytetu Opolskiego. Kapitan jachtowy i przede wszystkim promotor żeglarstwa w województwie opolskim. Od 2011 roku założyciel i prezes Opolskiego Stowarzyszenia Pieśni spod Żagli. Twórca cyklu koncertów szantowych na Opolszczyźnie i Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego Dar Opola. Organizator rejsów dla opolskich żeglarzy na żaglowcach oraz na s/y Caipirinha. Współautor i autor publikacji: „Śląskie zamki i pałace – Opolszczyzna” oraz „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa, 1945 – 2017”. Autor programu na antenie Radia Opole: „Z pokładu Daru Opola”.