II Opolski Festiwal Podróżników

01/03/2016, godz. 18:00 - 02/03/2016

II Opolski Festiwal Podróżników

Filia nr 4 MBP

z przyjemnością gościć będzie organizatorów

i uczestników dwóch spotkań, które odbędą się w ramach

II Opolskiego Festiwalu Podróżników:

Wtorek 01.03.2016, godz. 18:00:

temat: „Świat kobiet w krajach Maghrebu”

prowadzenie: prof. Anna Barska (Uniw. Opolski)

Anna Barska – socjolożka i antropolożka kultury, profesor Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Zakładu Antropologii i Socjologii Kultury w Instutucie Socjologii UO. Zajmuje się statusem kobiet w krajach Maghrebu, wielokulturowością, transkulturowością, tożsamością i problematyką związaną z ciałem. W krajach Maghrebu spędziła 7 lat, prowadząc badania m.in. stylu życia, sytuacji kulturowej i społecznej kobiet. Jest autorką licznych artykułów, współredaktorką prac zbiorowych. Opublikowała m.in. „Świat kobiet w krajach Maghrebu”, „Status kobiety w tunezyjskim systemie obyczajowo-obrzędowym”, „Konflikt kulturowy w społeczeństwie algierskim w drugiej połowie XX wieku”
Na wykładzie prof. Anny Barskiej przekonamy się ile prawdy jest w naszych stereotypowych wyobrażeniach o kulturze muzułmańskiej.

Środa 02.03.2016, godz. 18:00

temat: „Podróż w czasie do Opola przełomu XIX i XX wieku”

prowadzenie: dr Maciej Borkowski

Opole na przełomie XIX i XX wieku to miasto dynamicznie rozwijające się. Centrum zyskuje wielkomiejski charakter, wzrok przyciągają eleganckie gmachy i kamienice. Krakauerstrasse – reprezentacyjna ulica Opola – tętni życiem. To zamożne i jednocześnie spokojne oraz tolerancyjne miasto, w którym obok siebie mieszkają katolicy, ewangelicy i żydzi.

Dr Maciej Borkowski, autor książki „Opole przełomu wieków XIX i XX” w barwny sposób przybliży czasy, w których kilkuminutowy postój pociągu cesarza Wilhelma II na opolskim dworcu wywołał nie lada zamieszanie, a Franz Wachsmann dopiero rozwijał swoje zdolności muzyczne, dzięki którym w przyszłości zdobył dwa Oskary. Odkryjemy wiele ciekawych historii z życia miasta. Poznamy jednego z najwybitniejszych niemieckich fotografików, dowiemy się, w jakich restauracjach serwowano wykwintne dania, a gdzie można było za niewielkie pieniądze zaspokoić głód oraz dlaczego Opole nazywano „białym miastem” albo „miastem urzędników”.

Miejsce: Filia nr 4 MBP

1. Książąt Opolskich 48-50 (Rondo)

Pełny program festiwalu dostępny na stronie www.fb.com/ofpopole