„Bezkres polarny – dzika Skandynawia” – spotkanie z Maciejem Kowalskim

10/02/2017, godz. 18:00

„Bezkres polarny – dzika Skandynawia” – spotkanie z Maciejem Kowalskim

Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50 (Rondo)

10 lutego 2017 r. (piątek), godz. 18:00

Relacja z dwutygodniowej podróży samochodowej za koło podbiegunowe, na półwysep Varanger. Głównym celem ekspedycji były obserwacje ptaków oraz wieloaspektowe obcowanie z dziewiczą naturą. Załadowanym po brzegi autem, z namiotami i prowizoryczną kuchnią polową, członkowie wyprawy przebyli blisko 7000 kilometrów, poszukując interesujących ich gatunków ptaków m.in. na fińskich jeziorach i mszarach, w tajdze, na księżycowej tundrze fińsko-norweskiego pogranicza oraz wśród fiordów Morza Barentsa. Surowe i bezkresne przestrzenie dalekiej północy oferują niezapomniane przeżycia dla wszystkich miłośników nieujarzmionej przyrody. Ale natura to nie wszystko… Wyprawa za krąg polarny umożliwia również kontakt z jedną z najbardziej fascynujących kultur Starego Kontynentu – kulturą Saamów.

MACIEJ KOWALSKI – z wykształcenia historyk, z zamiłowania m. in. przyrodnik. Jego największą pasją już w młodości stały się ptaki, z którymi obcowanie stało się dla niego nie tylko metodą spędzania wolnego czasu, ale również sposobem na życie. Pamiętając zawsze o tym, że jako jednostka jest – nawet nie milionową – częścią natury, nie poprzestaje jedynie na korzystaniu z jej walorów. Od ponad dziesięciu lat działa czynnie w kilku organizacjach ochrony przyrody, zwłaszcza tych związanych z ochroną ptaków, angażując się w liczne projekty badawcze i edukacyjne. Ponieważ równie mocno jak przyrodę uwielbia podróże, w poszukiwaniach interesujących go okazów często opuszcza rodzinne strony – przez długie lata poznawał głównie awifaunę Polski, aż w końcu w granicach ojczyzny zrobiło się „za ciasno”… i wyruszył na podbój Zachodniej Palearktyki – w ciągu ostatnich lat prowadził obserwacje na trzech kontynentach, m.in. w Hiszpanii, Maroku, Izraelu oraz w Armenii.