Wczytuję mapę...

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim i prezentacja książki „Wielki przypływ”

Data i godzina wydarzenia
05/04/2016, godz. 17:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim i prezentacja książki „Wielki przypływ”

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim i prezentacja książki „Wielki przypływ”

Prowadzenie: Tomasz Grzyb

5 kwietnia 2016 (wtorek), godz. 17:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Jarosław Mikołajewski – dziennikarz, poeta, tłumacz literatury włoskiej, autor książek dla dzieci, eseista, publicysta. Współpracował z Julią Hartwig. Przeprowadził z poetką szereg rozmów, które opublikował w książce „Największe szczęście, największy ból”. Jest laureatem licznych nagród literackich: im. Kazimiery Iłłakowiczówny, św. Brata Alberta, Barbary Sadowskiej oraz Nagrody Nowej Okolicy Poetów. W jego dorobku translatorskim znajdują się przekłady m.in. utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardiego, Montalego, Ungarettiego, Luziego, Penny, Pavesego, Pasoliniego.

„Wielki przypływ” – Lampedusa. Włoska wyspa, choć bliżej stąd do Afryki niż do Włoch. Dwadzieścia kilometrów kwadratowych lądu na Morzu Śródziemnym. Najwyższe wzniesienie: sto trzydzieści trzy metry. Drzew prawie nie ma. Ptaki tylko przelatują nad wyspą: jesienią z Europy do Afryki, wiosną – z powrotem. Żyją tu żółwie, króliki i ogromne psy. Oraz sześć tysięcy czterystu Lampedusańczyków, przez których życie przewinęło się około ośmiuset tysięcy uchodźców uciekających przed wojną i ubóstwem. Ich łódki rozbijają się u wybrzeży Lampedusy. Morze wyrzuca na plaże buty, puszki z jedzeniem, dziecięce zabawki…

Książka Jarosława Mikołajewskiego to opowieść o wyspie i jej mieszkańcach – lekarzu, księdzu, miejscowym artyście, opiekunce żółwi, profesorze, który kopiuje obrazy Caravaggia – którzy na co dzień obcują z tragedią ludzi przychodzących z morza. 

Mikołajewski z czułością i delikatnością kreśli reporterski portret wyspy – przedsionka Ziemi Obiecanej uchodźców. Lampedusa jest kroplą: skupiona jest w niej jak w soczewce współczesna Europa i problemy, z którymi musi się zmierzyć. Wszyscy dziś jesteśmy Lampedusańczykami.