ŚWIĘTE OBRAZKI / KARTKI ŚWIĄTECZNE – wystawa

Kiedy

01/12/2023 - 05/01/2024

Gdzie

Biblioteka Główna - Mała Galeria (I piętro)
Minorytów 4, Opole, opolskie, 45-017

Rodzaj wydarzenia

ŚWIĘTE OBRAZKI / KARTKI ŚWIĄTECZNE – wystawa
1.12.2023-5.01.2024
Mała Galeria MBP, ul. Minorytów 4

Małą ekspozycję świąteczną tworzą trzy części: obrazki święte z kolekcji Romana Sękowskiego ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, kartki świąteczne autorstwa Haliny Fleger oraz Andrzeja Sznejweisa.

OBRAZKI ŚWIĘTE
Obrazki święte często pełniły rolę pocztówek i kartek świątecznych, a nawet ulotek reklamowych. Trafiały czasem do modlitewników jako rodzaj zakładki. Niejednokrotnie były ofiarowane przez osoby sobie bliskie i miały świadczyć o uczuciach lub stanowić ochronę przed nieszczęściem. Są tradycyjnym elementem wizyt duszpasterskich, upamiętniają ważne wydarzenia z życia religijnego. Egzemplarze eksponowane na wystawie zostały przekazane do zbiorów biblioteki przez Romana Sękowskiego, obecnie trwają prace nad ich digitalizacją.
KARTKI ŚWIĄTECZNE
Kartki Haliny Fleger związane są z konkretnymi zamówieniami. Część z nich wykonywana była na zamówienie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, inne stworzone zostały dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, dla której artystka pracuje od lat jako autorka identyfikacji wizualnej. Kompozycja kartek koresponduje z charakterem zamówienia – te, dla TSKN zawierają motywy: Heimatu, klimatu Świąt Bożego Narodzenia i poprzedzającego go Adwentu na Śląsku Opolskim, natomiast biblioteczne nie mogły pominąć obecności książek w świątecznym kontekście. Kartki Andrzeja Sznejweisa zawierają, poza tradycyjnymi świątecznymi odniesieniami, często nowe lub mniej spotykane metafory, które umieszczone w bożonarodzeniowym kontekście, tworzą magiczne, często dowcipne kompozycje. Na wystawie znajduje się około 30 prac każdego z autorów, powstałych w ostatnich latach.