DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH 2019

POLSKA RÓŻNORODNA

w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu

10  MAJA 2019 r. /piątek/

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza do zwiedzania najbardziej tajnych zakamarków budynku przy Minorytów 4. Będzie można wejść do miejsc niedostępnych dla czytelników – do magazynu książek, do pomieszczeń biurowych, na patio i na taras. Wyjątkowe zwiedzanie MBP zwieńczone będzie oryginalną sesją fotograficzną dla wszystkich uczestników.

Małe i duże po Europie podróże
Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek / godz. 9:00 – 12:00

Dzieci poznają ciekawe książki o Europie, wysłuchają kilku ciekawostek i informacji na temat Unii Europejskiej. Nie zabraknie zabaw ruchowych i warsztatów plastycznych.

To już 15 lat
Spotkanie z Danutą Jazłowiecką – Posłanką do Parlamentu Europejskiego
Sala Konferencyjna MBP / godz. 9:00

Minęło 15 lat od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przyniosło to ze sobą przede wszystkim objęcie Polaków zasadą swobody przepływu osób, w tym możliwości pracy w innych krajach członkowskich. Co więcej napływ funduszy przyczynił się do poprawy szeroko rozumianej infrastruktury w Polsce. Wiele działań prowadzonych na wsiach i w miastach było w dużej mierze sfinansowanych ze środków unijnych. A co opolanie sądzą na temat 15 lat członkostwa Polski w UE?  Przyjdź na spotkanie i zabierz głos w dyskusji.

ŚWIAT KSIĄŻKI ELEKTRONICZNEJ w bibliotece
Dział Informacji i Czytelnia MBP (II p.) / godz. 9:00 – 19:30

Dział Informacji zaprasza w świat książki elektronicznej do największej internetowej czytelni IBUK Libra. Będzie można otrzymać darmowy PIN i dowiedzieć się jak zarządzać swoją wirtualna półką. Dla miłośników powieści obyczajowych i kryminałów przygotowaliśmy wypożyczalnię LEGIMI. Czytelnicy dowiedzą się jak otrzymać kod, pobrać aplikację i czytać do woli. Dla osób, które jeszcze nie wiedzą, jak działa czytnik ebooków, będzie to okazja do sprawdzenia, czy e-czytanie jest przyjemne i wygodne. Ponadto pokażemy jak korzystać z wirtualnych zbiorów zgromadzonych w takich serwisach jak: POLONA, OPOLSKA BIBLIOTEKA CYFROWA, EUROPEANA, NINATEKA. Najmłodszych zapraszamy do poznania interaktywnych książek dzięki programowi „Tablety w Twojej bibliotece”.

Ścieżki wyobraźni
Galeria MBP ZAMOSTEK

Wystawa przygotowana przez Katedrę Scenografii ASP we Wrocławiu.
Kuratorzy wystawy: Agnieszka Aleksiejczuk i Mateusz Mirowski

04/11/19*
Fotogaleria MBP

*2004 – rok wstąpienia do Unii Europejskiej
2011 – rok otwarcia budynku MBP przy Minorytów 4
2019 – rok jubileuszowy

Na wystawie pokażemy MBP, której budowa została dofinansowana ze środków UE. Zaprezentujemy działalność i osiągnięcia biblioteki w liczbach, które zobrazują działania edukacyjne i kulturalne biblioteki dla mieszkańców Opola.

Kiermasz książek używanych
Hol MBP

• 11 maja 2019 (sobota)

Z mamą i tatą małe i duże po Europie podróże
Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek / godz. 12:00 – 14:00

Podczas specjalnego wydania „Soboty z mamą i tatą”, najmłodsi czytelnicy wyruszą w literacką podróż po europejskich stolicach, rozwiążą łamigłówki i wykonają prace plastyczne.