BŁĘKITY-CZERWIENIE-SZAROŚCI… – wernisaż wystawy Sylwii Wenskiej
Data i godzina wydarzenia
19/08/2022, godz. 18:00 - 02/09/2022
Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek
Kategoria
Wystawa

BŁĘKITY-CZERWIENIE-SZAROŚCI…
Wernisaż wystawy Sylwii Wenskiej
19 sierpnia 2022 | 18:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4
Wystawę można oglądać do 2.09.2022
Jestem bardzo zmienna w tematyce, kolorystyce i technice malowania. Próbuję sama siebie ujarzmić układając obrazy w cykle malarskie… z miernym skutkiem. Na wystawę wybrałam obrazy delikatne, kojarzące się z latem. Są to głównie portrety, ptaki, owady oraz inne zwierzęta. Pastelowy cykl „Dziewczyna o niebieskich włosach”, to obrazy bardzo osobiste. Przedstawiają wielokrotne portrety moich córek w otoczeniu ptaków oraz żuków. Cykl czerwony „Balans” zawiera kilka motywów cyrkowych. Tytułowy balans zachodzi między błękitem a płomienną czerwienią. Na cykl „Szare ogrody” składają się obrazy komercyjne, które powstały przy współpracy z krakowskim studiem projektowym. Ów cykl powstał na potrzeby monochromatycznych i minimalistycznie zaprojektowanych wnętrz.
– Sylwia Wenska
Sylwia Wenska – absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz, elementów scenografii i kostiumów scenicznych. Od kilku lat w swojej działalności artystycznej skupia się głównie na rysunku i malarstwie. Tworzy wielkoformatowe rysunki kredkami oraz obrazy akrylowe. Najczęściej są to alegoryczne portrety i wizerunki zwierząt – ptaków, owadów, ryb. Ze względu na szeroki obszar inspiracji artystycznych swoje prace umieszcza w odrębnych cyklach malarskich, które subtelnie dotykają bardzo różnych tematów, problemów i idei. Widoczne są np. tematy religijne, ekologiczne i polityczne (cykl „Polityka”). Prezentowane treści przybierają wyraźne barwy i zbliżone są do sztuki popularnej, w tym komiksu i mangi.
Cykle malarskie: „Dziewczyna o niebieskich włosach”, „Entomofobia”, „Aquarium”, „Balans”, „Portrety Niebieskie”, „Dollsy”, „Ikonostas”, „Szare ogrody”, „Polityka”.
Ostatnie wystawy:
- „Zwierzoduchy” – wystawa indywidualna, Mościckie Centrum Sztuki (Tarnów, 2019)
- „Kobieca strona sztuki” – wystawa zbiorowa, Defabryka (Warszawa, 2021)
- „Artnumber 23” – wystawa zbiorowa (wirtualna) (Londyn, 2021)
- „Salon” – wystawa zbiorowa, BWA (Tarnów, 2021)
- 35 lecie ZPAP PSU Okręg Opole – wystawa zbiorowa, Galeria Sztuki Współczesnej (Opole, 2021)
- „Las Sztuki – Szok” – wystawa zbiorowa, Teatr Ekostudio (Opole, 2021)
- „Kobieca Strona Sztuki” – wystawa zbiorowa, Defabryka (Warszawa, 2022)
- „30 x kolor” – wystawa indywidualna, galeria „Tyle Światów” OCK (Oświęcim, 2022)
- „Las Sztuki – Wolność” – wystawa zbiorowa, Teatr Ekostudio (Opole, 2022)
- „Zobacz”– wystawa zbiorowa, Multimedialne Centrum Artystyczne (Tarnów, 2022)
- „Show must go on…” – wystawa indywidualna, Galeria „Kopalnia Sztuki” (Bochnia, 2022)