Wczytuję mapę...

Burzliwe losy legendarnych gwiazd: Lody Halamy i Hanki Ordonówny. Spotkanie z udziałem Anny Lisieckiej i Anny Mieszkowskiej 

Data i godzina wydarzenia
02/04/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Spotkanie

Burzliwe losy legendarnych gwiazd: Lody Halamy i Hanki Ordonówny. Spotkanie z udziałem Anny Lisieckiej i Anny Mieszkowskiej 

Burzliwe losy legendarnych gwiazd: Lody Halamy i Hanki Ordonówny
Spotkanie z udziałem Anny Lisieckiej i Anny Mieszkowskiej
2 kwietnia 2019 (wtorek) / godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

 

„Tańczy jak anioł”, „nie ustępuje amerykańskim gwiazdom”, „Józefina Baker w polskim wydaniu”, „wyjątkowy temperament” – tak mówiono o Lodzie Halamie.

Jej nazwisko przeszło do legendy. Tak jak jej nogi. Te nogi warte były majątek.

– Witold Sadowy

 

Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej to bardzo szczegółowa i godna uwagi pozycja opisująca niezwykle barwne i ciekawe życie przedwojennej gwiazdy kabaretu – Lody Halamy – tancerki rewiowej, której długie nogi przeszły do historii. Jednak kariera tancerki i aktorki nie jest jedynym przedmiotem książki. W tle przewija się również historia Polski, wydarzenia polityczne czy skandale II Rzeczpospolitej. Jednocześnie jest to opowieść o historii polskiego (i nie tylko) teatru, rewii, opery, kina. Anna Lisiecka znała się z główną bohaterką książki, a także była w posiadaniu swego rodzaju albumu czy pamiętnika, do którego polska tancerka wklejała artykuły prasowe i recenzje z czasów swojej kariery. Ten właśnie album stał się dla Lisieckiej jednym z ważniejszych źródeł.

Anna Lisiecka – komentator w redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia, wielokrotnie nagradzana za szereg reportaży i audycji. Jest autorką scenariusza i wyboru materiałów archiwalnych do dokumentalnego albumu Katyń 1940 wydanego na płytach przez Polskie Radio w 2008 roku pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Jej reportaż Kainowa zbrodnia w 2010 roku otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W 2011 roku została wyróżniona przez SDP za cykl audycji „Droga do Soplicowa”. Radio uważa za niezwykłe medium, w którym i słuchacze są artystami.

 

***

 

Ordonka na scenie była zjawiskowa. Wspaniała. Pamiętam tylko, że jeśli program takiego koncertu przewidywał, powiedzmy, 15 utworów, ona bisowała 12 razy, rzadko mniej, ile jej tylko pozwoliły siły. Ludzie szaleli, bo te koncerty naprawdę były czymś, czego się nie zapomina. 

Hanka Bielicka

 

Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy to książka, która łączy w sobie biografię, intymny portret artystki, bogate źródło ilustracji oraz wciąż urzekający klimat artystycznej, przedwojennej Polski. Anna Mieszkowska na podstawie prywatnych listów i zapisków zajrzała za kulisy sławy najsłynniejszej chyba w przedwojennej Polsce piosenkarki i aktorki. Autorka napisała książkę o kobiecie, która zbudowała legendę wokół siebie samej jeszcze za życia. Czytając tę biografię widać, że autorka lubi swoją bohaterkę i stara się o niej napisać jak najciekawiej, co zdecydowanie jej się udaje.

Anna Mieszkowska – warszawianka, absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademia Teatralna). Współpracuje z Archiwum Emigracji w Toruniu. Od wielu lat zbiera dokumentację teatralną o działalności polskich artystów poza krajem. Opu­bli­ko­wa­ła m.in.: Za dawno, za dobrze się znamy. Pio­sen­ki Ma­ria­na He­ma­ra (1997), Ar­ty­ści emi­gra­cyj­nej Mel­po­me­ny  – album do­ku­men­ta­cyj­ny bo­ga­to ilu­stro­wa­ny fo­to­gra­fia­mi i pro­gra­ma­mi te­atral­ny­mi (1998), Matka dzie­ci Ho­lo­cau­stu. Hi­sto­ria Ireny Sen­dle­ro­wej (2004), drugie wydanie Dzieci Ireny Sendlerowej (2009), Ja, ka­ba­re­ciarz. Ma­rian Hemar od Lwowa do Lon­dy­nu (2005), Była sobie pio­sen­ka. Gwiaz­dy ka­ba­re­tu i emi­gra­cyj­nej Mel­po­me­ny (2006), Jestem Járosy! Zawsze ten sam… (2008). Tłumaczenia jej książ­ki o Ire­nie Sen­dle­ro­wej uka­za­ły się w Niem­czech, w Hiszpanii, we Włoszech, w Czechach, Izraelu, w Stanach Zjednoczonych, w Brazylii i we Francji.