You are currently viewing EurOpole – rzeka podobieństw

EurOpole – rzeka podobieństw

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu została laureatką w konkursie na realizację projektów Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO edycja 2024 i dzięki dofinansowaniu zorganizuje przedsięwzięcie pt. „EurOpole – rzeka podobieństw”.

„EurOpole – rzeka podobieństw” ma na celu promocję kultury i historii naszego miasta oraz podkreślenie znaczenia 20-lecia Polski w Unii Europejskiej wśród uczniów starszych klas szkoły podstawowej, ale też wśród innych mieszkańców miasta. Działania edukacyjno-kulturalne nawiązywać będą do kultury europejskiej, którą tworzy też nasze miasto i przepływająca przez nie rzeka. Młodzi i starsi będą więc mogli wziąć udział w spacerze wzdłuż Młynówki z przewodnikiem turystycznym, spotkaniu z pasjonatką rzek i autorką albumu o Wiśle dr hab. Joanną Angiel oraz w panelach dyskusyjnych z obywatelami Unii Europejskiej mieszkającymi w Opolu. O poszczególnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.

Projekt finansowany jest ze środków budżetu Województwa Opolskiego w ramach konkursu na realizację przedsięwzięć Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO edycja 2024.


Pierwsze wydarzenie w cyklu „EurOpole – rzeka podobieństw” odbyło się 13 maja 2024 r. o godz. 10.00 i było skierowane do uczniów klas szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu, czyli naszego partnera w realizacji zadania. Wydarzenie składało się z trzech części. Na początku młodzież wzięła udział w spacerze wzdłuż Młynówki, który poprowadził nasz kolejny partner, licencjonowany przewodnik turystyczny Wojciech Kwiecień. Młodzi poznali zabytki usytuowane wzdłuż kanału. Następnie udali się do gmachu głównego MBP, gdzie wysłuchali fragmentów opowiadania Štěpána Zavřela „Sen o Wenecji” w interpretacji aktorki Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Karoliny Gorzkowskiej – w nawiązaniu do opolskiej Wenecji, a także szerzej – Europy. Trzecim punktem programu było spotkanie z prof. Joanną Angiel z Uniwersytetu Warszawskiego i prezentacja jej książki „Wisła”. Pani profesor potrafiła zainteresować młodzież tematami przyrody, hydrologii, a nawet urbanistyki. Aktywizowała ją poprzez zadania, np. ułożenie wstążki na podłodze tak, by przypominało to bieg Wisły. Uczniowie zadawali wiele pytań i poprawnie wnioskowali.

Fotorelacje: Spotkanie z Joanną Angiel i prezentacja albumu „Wisła” / spotkanie dla uczniów
„EurOpole – rzeka podobieństw” – spacer edukacyjny

Profesor Joanna Angiel została z nami dłużej i o najdłuższej polskiej rzece opowiedziała po południu również dorosłym czytelnikom. I zadawała im pytania, np. o wspomnienia związane z Wisłą. Prezentowała zdjęcia z różnych odcinków rzeki, urozmaiconą linię brzegową, faunę i florę. Wraz ze znanym opolskim fotografem Romanem Hlawaczem wspominała spływy tratwami po Wiśle i Odrze. Widzowie chętnie zadawali pytania.  Atmosfera na spotkaniu była bardzo intelektualna i pełna pasji, pozwoliła pogłębiać wiedzę geograficzną, przyrodniczą a nawet patriotyczną. Wszak Wisła to ważny element polskiej kultury i historii.

Tutaj więcej informacji o spotkaniu: Spotkanie z Joanną Angiel i prezentacja albumu „Wisła”

Fotorelacja: Spotkanie z Joanną Angiel i prezentacja albumu „Wisła” / spotkanie dla dorosłych

W czerwcu  „EurOpole – rzeka podobieństw” wypływa na szersze wody, bo będziemy świętować 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji odbędą się Europejskie Panele Dyskusyjne dla młodzieży i dorosłych.

Tutaj więcej informacji o spotkaniu: EurOpole – rzeka podobieństw / EUROPEJSKI PANEL DYSKUSYJNY z udziałem obywateli UE mieszkających w Polsce