Wpadnij w bibliosieć

Wpadnij w bibliosieć to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu realizowany w ramach programu Kultura w sieci ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem programu jest wspieranie projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line.

Wszechstronna działalność kulturalna oraz bogata oferta społeczno-edukacyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej  będzie realizowana w dalszym ciągu, z tą jednak różnicą, że nie w budynku biblioteki, a w Internecie umożliwiając dostęp do treści kultury szerokiemu gronu odbiorców. Działania publikowane będą poprzez znane popularne i łatwo dostępne portale i serwisy internetowe: YouTube, Facebook, Instagram.

W ramach projektu MBP Wpadnij w bibliosieć odbędzie się sześć spotkań on-line z youtuberami, którzy na co dzień aktywnie uczestniczą w promocji czytelnictwa i kultury wśród młodzieży. W trakcie spotkania uruchomiony będzie chat, co umożliwi autorom kanałów kontakt z ich odbiorcami.

Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje sześć spotkań on-line z pisarzami reprezentującymi różne style i gatunki literackie. Pojawią się między innymi autorzy biografii, reportaży, kryminałów i fantasty. Oprócz samych spotkań, raz w tygodniu w Plenerze kultury, autorskim programie literackim, prezentowane i omawiane będą nowości wydawnicze. Charyzmatyczny i zaprzyjaźniony z biblioteką krytyk, Bartosz Suwiński, opowie o tym, co słychać w świecie literatury.

Nieco młodszym czytelnikom biblioteka oferuje dwa rozwijające wiedzę i umiejętności spotkania połączone z warsztatami. W tygodniu natomiast, od poniedziałku do piątku prezentowane będą Videobooki dla dzieci. Videobook to zgrabna forma łącząca ilustracje książek z dźwiękiem czytanego tekstu. Zapraszamy do codziennego wspólnego czytania i przeżywania emocji jakie niosą ze sobą książki.

Biblioteka planuje także organizację kilku wirtualnych wystaw. Już teraz można oglądać wystawę pt. Maska stanowiącą odpowiedź na otaczający nas świat i rzeczywistość w czasie pandemii. W trakcie trwania projektu zaplanowane są jeszcze cztery wystawy (jedna wystawa na miesiąc).

Oferta MBP została zaplanowana w taki sposób, aby dotrzeć do wszystkich grup odbiorców: dzieci, młodzieży oraz dorosłych.