You are currently viewing Wpadnij w bibliosieć

Wpadnij w bibliosieć

Wpadnij w bibliosieć to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu realizowany w ramach programu Kultura w sieci ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem programu jest wspieranie projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line.

Wszechstronna działalność kulturalna oraz bogata oferta społeczno-edukacyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej  będzie realizowana w dalszym ciągu, z tą jednak różnicą, że nie w budynku biblioteki, a w Internecie umożliwiając dostęp do treści kultury szerokiemu gronu odbiorców. Działania publikowane będą poprzez znane popularne i łatwo dostępne portale i serwisy internetowe: YouTube, Facebook, Instagram.

W ramach projektu MBP Wpadnij w bibliosieć odbędzie się pięć spotkań on-line z youtuberami, którzy na co dzień aktywnie uczestniczą w promocji czytelnictwa i kultury wśród młodzieży. W trakcie spotkania uruchomiony będzie chat, co umożliwi autorom kanałów kontakt z ich odbiorcami.

Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje siedem spotkań on-line z pisarzami reprezentującymi różne style i gatunki literackie. Pojawią się między innymi autorzy biografii, reportaży, kryminałów i fantasty. Oprócz samych spotkań, raz w miesiącu w Plenerze kultury, autorskim programie literackim, prezentowane i omawiane będą nowości wydawnicze. Charyzmatyczny i zaprzyjaźniony z biblioteką krytyk, Bartosz Suwiński, opowie o tym, co słychać w świecie literatury.

Nieco młodszym czytelnikom biblioteka oferuje dwa rozwijające wiedzę i umiejętności spotkania połączone z warsztatami. Dwa razy w tygodniu prezentowane będą Videobooki dla dzieci. Videobook to zgrabna forma łącząca ilustracje książek z dźwiękiem czytanego tekstu. Zapraszamy do wspólnego czytania i przeżywania emocji jakie niosą ze sobą książki.

Biblioteka planuje także organizację kilku wirtualnych wystaw. Już teraz można oglądać wystawę pt. Maska stanowiącą odpowiedź na otaczający nas świat i rzeczywistość w czasie pandemii. W trakcie trwania projektu zaplanowane są jeszcze cztery wystawy (jedna wystawa na miesiąc).

Oferta MBP została zaplanowana w taki sposób, aby dotrzeć do wszystkich grup odbiorców: dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Pan Poeta Show

Warsztaty on-line dla dzieci z autorem edukacyjnych bajek.

Pan Poeta SHOW (26.09) 

Pan Poeta SHOW (17.10)

Plener kultury

Autorski program literacki on-line z książkami w plenerze.

Spotkania autorskie

Spotkania autorskie on-line z pisarzami reprezentującymi różne style i gatunki literackie.

Wotum – spotkanie z Maciejem Siembiedą

 

Topiel – spotkanie z Jakubem Ćwiekiem

 

Upiór w ruderze – spotkanie z Andrzejem Pilipukiem

Anegdota o istnieniu. O twórczości Haliny Poświatowskiej - spotkanie z Bartoszem Suwińskim

Książka o śmieciach – spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim

Jak przejąć kontrolę nad światem 2 – spotkanie on-line z Dorotą Masłowską

Tischner. Biografia – spotkanie z Wojciechem Bonowiczem

Służąca – spotkanie z Alicją Sinicką

Spotkania z Youtuberami

Spotkania on-line z youtuberami, którzy na co dzień aktywnie uczestniczą w promocji czytelnictwa i kultury wśród młodzieży.

Fakty, nie mity – jak nie dać się nabrać na fake newsy, również w kontekście koronawirusa?

 

Bestselerki – spotkanie on-line z youtuberkami: Anną Bartłomiejczyk i Martą Gajewską

 

Zaksiążkowane – spotkanie on-line z youtuberkami: Tolą i Zuzanną Grupą

 

Książki rządzą – spotkanie on-line z youtuberką Marysią Krasowską

Videobook dla dzieci

Videobook jest połączeniem ilustracji książek z dźwiękiem czytanego tekstu. To forma stworzona przez naszych bibliotekarzy specjalnie dla najmłodszych czytelników.

Wystawy

Wirtualne wystawy w wirtualnej galerii.